Velkommen til Jacob Neestrup

19-årige Jacob Neestrup har allerede brilleret ved at få den mest underlige debut i klubbens historie, da han debuterede i efteråret i pokalkampen mod Thisted, blev skadet efter to minutter og måtte efterfølgende holde 8 måneders pause! Onsdag startede et nyt kapitel i hans karriere, da han begyndte at træne med de danske mestres førsteholdstrup.

Mens pressens fokus ved dagens træning var rettede mod en anden nyoprykket, nemlig Mads Laudrup, gik Jacob Neestrup rundt og vendte sig til sin nye arbejdsplads.

- Jeg har trænet med førsteholdet før, men nu glæder jeg mig til at jeg kan fokusere 100 procent på fodbolden. Jeg kommer til at træne hver dag med de bedste spillere i Skandinavien, så i den første tid skal jeg bare suge til mig og lære så meget som jeg kan. Jeg har et forbillede i William Kvist, der er kommet op gennem systemet på den samme måde som mig – altså via KB’s junior- og ynglingehold. Så jeg ved at det kan lade så gøre, sagde Jacob til FCK.DK før dagens træning.

Midtbanespilleren Neestrup er kendt for de mange som følger klubbens andethold på Frederiksberg Stadion, men han har ikke fået sit endelige gennembrud på førsteholdet endnu. Han fik en mærkværdig debut for førsteholdet i klubbens pokalkamp på Lerpytter Stadion mod Thisted i efteråret, hvor han udgik efter bare to minutter på banen.

- Jeg fik en ordentlig herretackling fra to store 120 kilos jyder og mens jeg lå på banen råbte 5.000 tilskuere ”Tudefjæs” efter mig. Velkommen til gamet, tænkte jeg!, fortsætter Jacob.

Det var starten på en 8 måneders skadespause fra september sidste år til maj i år, men allerede sidste år fik han besked om at han kunne være en af dem som ville få chancen i førsteholdstruppen.

Jacob Neestrup er, i bedste Linderoth-stil, en central midtbanespiller og bolderobrer, og godt klar over at det er en stor udfordring for ham at etablere sig blandt klubbens bedste spillere.

- Jeg skal være bedre både fysisk og teknisk…men jeg vil ikke sidde og bare være tilfreds. Hvis der kommer en chance på grund af en skade eller karantæne så vil jeg være klar. Ståle kan bruge mig i midten, på kanterne - eller i målet - jeg er klar!, slutter Jacob.

 


Neestrup er klar til at tage kampen op