Klubvikler Rasmus Broberh, AB Argirs Head of Coaching Philip Eades og klubudvikler Henrik Myssen

Færøske AB Argir er ny samarbejdsklub i F.C. København

F.C. Københavns klubsamarbejde omfatter nu også en færøsk klub, efter at AB Argir har valgt at indgå i klubsamarbejdet.

”Vi er glade for det kommende samarbejde med AB Argir, hvor vi ser frem til at bidrage til udvikling og inspiration af børnefodbolden. Sammen håber vi, at vi kan bidrage med at skabe et endnu stærkere fundament for alle drenge og piger, der ønsker at spille fodbold på Færøerne," siger Anders Hall Toft, der er leder af FCK's klubsamarbejde.

”Det glæder os, at der også på Færøerne bliver lagt mærke til klubsamarbejdet i F.C. København, og det ser vi som endnu en anerkendelse af det miljø, som vi skaber i København og i vores samarbejdsklubber.”

Klubudvikler Kasper Myssen supplerer:

”Flere og flere danske fodboldledere har søgt mod Færøerne med ønsket om at rykke børnemiljøet. Den udvikling vil vi gerne understøtte i det omfang der er muligt, med respekt for distancen mellem klubberne. Én stor del af udviklingen vil derfor ske via online-sparring og trænerkurser, og vi afvikler det første allerede på onsdag den 24. januar."

AB Argirs hjemmebane, Skansi Arena, rummer ca. 2.000 tilskuere. Foto: AB Argir

 
Philip Eades er Head of Coaching i AB Argir og siger om baggrunden for samarbejdet:

”Vi har valgt at lave et samarbejde med F.C. København, fordi vi godt kunne tænke os at blive endnu bedre til at træne vores børn og unge."

"Det at kunne lære og blive rådgivet af en klub, der gør sig så fremragende inden for børne- og ungdomsfodbold, er et privilegium, og vi håber og tror på, at F.C. København kan være med til at vi, som klub, kan udvikle os i en rigtig positiv retning.”

"Vi ser frem til at lave nogle spændende aktiviteter i form af FCK Camps på Argir for vores børne- og ungdomsspillere - og forhåbentligt også andre børn og unge på Færøerne. Derudover at lave nogle spændende og udviklende online træneraftener for vores frivillige trænere."

"Vi glæder os meget til, at vi sammen med F.C. København kan være med til at udvikle nogle dygtige trænere og ledere i AB Argir," slutter Philip Eades.

AB Argir blev stiftet i august 1973 og fejrede således 50-års jubilæum sidste år. Foto: AB Argir


Klubbens formand, Marius Thomassen, supplerer om betydningen af samarbejdet.

”For klubben vil et samarbejde med F.C. København betyde, at vi som klub, kan rykke os i vores daglige tilgang til træningen."

"Vi har en god tilgang, men ønsker at endnu flere børn og unge kommer til at interessere sig for fodbold. Vi håber, at samarbejdet vil være med til at øge interessen for klubben. Derudover håber vi på, at det vil kunne være med til at fastholde børn og unges interesse for fodbolden.”

Mere om AB Argir
"AB" står for Argja Bóltfelag, og Argir var tidligere en bygd syd for Tórshavn, men er nu vokset sammen med byen og en del af Tórshavn kommune.

Klubben hjemmeside er naturligvis på færøsk, men du kan også læse om klubben på denne engelsksprogede artikel på Wikipedia og i denne engelsksprogede Wikipedia-artikel om klubbens kvindehold.