Albertslund IF ny samarbejdsklub i F.C. København

Albertslund IF bliver ny samarbejdsklub

Albertslund IF bliver en del af FCKs klubsamarbejde, der nu tæller flere end 60 klubber. 

AIF blev stiftet helt tilbage i 1920 og har i dag hold i alle aldersgrupper for både piger og drenge. 

”Vi er rigtig glade for at indgå et samarbejde med Albertslund IF med udviklingen af børnefodbolden som fællesnævner. Samarbejdet understreger F.C. Københavns og Albertslund IF’s fælles vision, forpligtelse og ansvar om at styrke fodboldens fundament og tilbyde forskelligartede muligheder for, at alle børn kan indgå i et stimulerende træningsmiljø, der passer til det enkelte barns motivation og udviklingszone,” siger Anders Hall Toft, leder af F.C. Københavns Klubsamarbejde og fortsætter:

”Vi ser frem til et godt og langvarigt samarbejde med fokus på børnenes trivsel og udvikling både sportsligt og i deres dannelse, hvortil udvikling af klubben, herunder trænere og ledere, spiller en afgørende rolle,” siger Anders Hall Toft.

For Albertslund IF er det nye samarbejde med FCK yderligere et skridt i klubbens udvikling og ambition om at tilbyde gode fodboldmiljøer for alle:

”Vi har valgt samarbejdet med F.C København, da vi som fodboldforening med børnene i fokus, har en oplevelse af en gensidig tilgang og indstilling til, hvad børnefodbold skal være i breddefodbolden såvel som i et elitemiljø. Det handler om at motivere og udvikle vores spillere i et trygt og professionelt miljø med afsæt i ens egen klub. Ligeledes glæder vi os til at kunne videreudvikle vores trænere og træningsmiljø i nye og spændende rammer. Det giver os ny fodboldfaglig sparring og en daglig dialog til videreudvikling af vores klub og vores spillere,” lyder det fra Albertslund IF.

Alle i F.C. København byder AIF velkommen i vores klubsamarbejde.