Zanka før FCM: En udfordring vi glæder os til

Zanka solgt til Huddersfield Town F.C.

F.C. København er blevet enige med den engelske Premier League klub Huddersfield Town F.C. om en transferaftale, der sender Mathias Zanka Jørgensen til England med øjeblikkelig virkning:

"Vi er glade på både Mathias' og klubbens vegne over den her aftale. Zanka er ærke FCK'er, og han har gjort sig fortjent til den her mulighed for at spille i en af verdens allerstørste ligaer. For klubbens vedkommende, så viser den her transfer igen, at vi er i stand til at sælge spillere til de helt store ligaer, som er en del af vores strategi. Vi sender Mathias afsted med de varmeste ønsker om held og lykke. Han vil altid være en af vores," siger direktør Anders Hørsholt.

Mathias Zanka Jørgensen var anfører i sidste sæson, hvor han hævede både DM- og Pokaltrofæet:

"Zanka har præsteret på et stabilt internationalt topniveau over lang tid, og han har ikke mindst i Champions League vist, at han er klar til en stor liga. Vi har været utroligt glade for at have ham i vores gruppe, og alle glæder sig over, at vi sammen er lykkedes med at få bygget Zanka op til det her niveau. Vi har lavet en plan sammen, og den er nu lykkedes. Det har alle grund til at være stolte af. Vi er godt forberedt på den her afgang og har Boilesen, Lüftner og Antonsson klar til at tage over i midterforsvaret sammen med Erik Johansson, så vi ønsker Zanka alt det bedste i Premier League. Og hvem ved, måske ses vi en dag igen i FCK," siger Ståle Solbakken.

Mathias Zanka Jørgensen har opnået i alt 275 kampe i den hvide trøje, hvor det er blevet til fem mesterskaber, fem pokaltitler og to Champions League gruppespil foreløbig for FCK:

"FCK er min klub, og det vil det altid være. Jeg har nydt at være en del af klubben og holdet hver eneste dag her. Det har været vigtigt for mig, at både klubben og jeg kunne være tilfredse, når jeg skulle afsted igen, og det er vi kommet i mål med. Jeg skylder en tak til alle mine holdkammerater, trænerteamet, folkene omkring holdet og ikke mindst fansene for, at jeg nu står med den her mulighed, som jeg føler mig stærkt rustet til. Jeg ser frem til at prøve mig af i verdens største liga for en spændende klub, der virkelig er på vej frem. Det glæder jeg mig til at blive en del af, selvom jeg kommer til at savne København og alle de mennesker, der er med til at gøre FCK til en helt speciel klub," siger Mathias Zanka Jørgensen.

Læs mere: Tak for denne gang, Zanka