Federico Santander

Santander solgt til Bologna

F.C. København og Bologna F.C. 1909 er blevet enige om en transferaftale, der sender Federico Santander til den italienske Serie A klub efter tre år i FCK.
 
Den paraguyanske angriber kom til København i sommeren 2015 fra Club Guaraní og har siden spillet 112 kampe og scoret 48 mål i den hvide trøje.
 
”Federico har gjort det fantastisk i sin tid i FCK, og jeg ser ham som en af de bedste angribere i klubbens historie. Han har været en stor profil i nogle af de mest succesrige sæsoner i klubbens historie og vist sin klasse i de internationale kampe mange gange. Han er en vellidt person uden for banen og en leder på banen med sit spil, og vi kommer til at savne ham begge steder. Det er ingen hemmelighed, at vi gerne ville have beholdt ham lidt længere, men vi lavede også en plan og en aftale, da han kom til klubben, om at han kunne få chancen i en større liga, hvis han præsterede godt i en række sæsoner for os. Der har været mange tilbud gennem tiden og Federico har været tålmodig og loyal, men han har også en ambition om at komme ud og prøve sig af et andet sted nu. Vi respekterer den aftale, vi har lavet, og vi har samtidig fået en god økonomisk aftale for klubben, så vi ønsker Federico og hans familie alt det bedste i fremtiden og vi vil følge med i hans karriere fremover,” siger Ståle Solbakken, der nu er på udkig efter en afløser:
 
”Federico efterlader selvfølgelig et hul og vi skal ud og finde en afløser på topniveau. Det arbejde er vi i gang med, men vi er også tålmodige, for vi skal finde den rigtige. Det er ikke så vigtigt, som det er en med præcis samme spidskompetencer, det afgørende for os er kvaliteten,” siger Ståle Solbakken.
 
Federico Santander selv kommer til at savne FCK:
 
”København er blevet mit andet hjem. Min familie og jeg har haft det fantastisk i byen og jeg er altid blevet behandlet godt i klubben. Det har givet mig store oplevelser og fantastiske venskaber, som jeg altid vil huske. Fansene har vist mig kærlighed fra den første dag, jeg kom og jeg har altid nydt deres støtte og opbakning. Jeg håber, at de vil fortsætte med at bakke holdet op, for jeg er selv blevet FCK-fan. Byen og klubben vil altid have en særlig plads i mit hjerte. Jeg har været heldig at være på banen med nogle dygtige holdkammerater, og alle i staben har altid gjort alt de kunne for at hjælpe mig til at blive en bedre spiller. Det er jeg meget taknemmelig for og jeg ønsker alle her alt det bedste,” siger Federico Santander.