Sune Smith-Nielsen

Sune Smith-Nielsen er ny sportsdirektør i F.C. København

Sune Smith-Nielsen tiltræder som sportsdirektør i F.C. København den 1. juli 2024.

F.C. København får ny sportsdirektør, når Sune Smith-Nielsen overtager det øverste sportslige ansvar i klubben den 1. juli 2024.

”Vi anser Sune Smith-Nielsen for at være en af Danmarks største fodboldfaglige kapaciteter. Han er en stærk leder, som med et sikkert strategisk fokus formår at skabe performance miljøer på højt internationalt niveau. Vi kender hans ærgerrighed og dedikation, og for os er han den helt rigtige til jobbet som sportsdirektør. Derfor er vi rigtigt glade for, at Sune har takket ja til at blive vores nye sportsdirektør,” siger bestyrelsesformand, Henrik Møgelmose.

Sune Smith-Nielsen har, udover en stærk fodboldfaglig profil, været divisionstræner og har desuden læst en master i Human Resource Management på Copenhagen Business School. Han kommer fra en stilling som udviklingsdirektør i F.C. København og har været i klubben i snart 16 år.

Kulturbærer der kender klubben indgående
Sune Smith-Nielsen har siden 2008 været hovedansvarlig for etableringen og udviklingen af klubbens nu internationalt anerkendte talentafdeling.

”Sune Smith-Nielsens resultater taler for sig selv. Det har været imponerende at være vidne til den udvikling af talentafdelingen, som han har stået i spidsen for. Hans tilgang til fodbold, hans spilforståelse og hans arbejde med FCK-modellen er helt unik,” siger Henrik Møgelmose og fortsætter:

”I bestyrelsen har vi gennemført en grundig søgeproces med flere mulige kandidater, og vi er meget stolte over, at vi finder vores nye sportsdirektør i egne rækker. Sune Smith-Nielsen er en kulturbærer i klubben, og han ved alt om, hvilke ambitioner og forventninger han skal leve op til. For os er der ingen tvivl om, at Sune Smith-Nielsen kan løfte os til det næste niveau som sportsdirektør for F.C. København.”

Først skal der sammensættes en stærk førsteholdstrup
Selv ser Sune Smith-Nielsen frem til at tage det øverste sportslige ansvar i F.C. København.

”Jeg har en stor kærlighed til F.C. København, hvor jeg hver dag er omgivet af skarpe, passionerede kolleger på 10’eren, i talentafdelingen og i Parken. Fælles for os alle er de stærke internationale ambitioner. I mine 16 år i klubben har jeg altid været drevet af at skabe udvikling og resultater, og derfor er jeg også helt utroligt glad for at blive udnævnt til sportsdirektør,” siger Sune Smith-Nielsen.

”På den korte bane skal vi sammensætte en førsteholdstrup, der kan spille sig i ligafasen i UEFA Conference League og skabe internationale resultater samt vinde danmarksmesterskabet i den kommende sæson. Det arbejde er allerede i gang, og det skal jeg naturligvis bygge videre på sammen med scouting-afdelingen, trænerstaben og de øvrige dygtige folk omkring holdet.”

”Derudover bliver min opgave at forstærke vores strategi, videreudvikle førsteholdstruppen og også bidrage til at udvikle og optimere staben og den sportslige performance på 10’eren. Og så skal vi naturligvis fortsætte vores vigtige fokus på talentudvikling, der er et meget væsentligt element i klubbens samlede strategi,” siger Sune Smith-Nielsen og tilføjer:

”Det her er en udfordring, jeg glæder mig meget til at løfte, og jeg har mange ambitioner med ind i jobbet som sportsdirektør. Jeg glæder mig til at komme i gang.”

Sune Smith-Nielsen overtager posten som sportsdirektør fra Peter Christiansen, der skifter til VfL Wolfsburg 1. juli.

SE LANGT INTERVIEW MED SUNE SMITH-NIELSEN OM DEN NYE ROLLE HER

Interview med Sune Smith-Nielsen