FCK forlænger med Dame N'Doye

F.C. København og Dame N´Doye er blevet enige om at forlænge kontrakten mellem parterne frem til sommeren 2020.
 
N'Doye vendte i sommeren 2018 tilbage til FCK efter ophold i russisk, tyrkisk og engelsk fodbold. Denne sæson har han lavet 14 mål og 2 assists i 33 kampe og er den FCK-spiller, der har spillet næstflest minutter.
 
Ståle: Den bedste angriber i klubbens historie
”N'Doye har været et stort aktiv for os, siden han kom tilbage," siger Ståle Solbakken.

"Vi var grundige med at scoute på, om han stadig havde de kvaliteter, vi søgte, før vi skrev kontrakt med ham, og her kunne vi se, at hans evner som angriber stadig er store. Det har han bevist gang på gang siden, og tallene taler på mange måder for sig selv."

"Samtidig har han udviklet sig menneskeligt, og han er en stærk personlighed i gruppen, hvor han hjælper med at vise vejen for resten. Da han kom i sommer, talte vi også om et længere samarbejde, og vi er meget glade for, at det nu fortsætter til sommeren 2020.”
 
”Jeg mener, at N'Doye er den bedste angriber i klubbens historie, og han har stadig store kvaliteter. Selvom han har prøvet meget, så er sulten og vinderinstinktet stadig meget stærkt, så jeg er slet ikke i tvivl om, at han kommer til at bidrage godt for os i fremtiden,” siger Ståle.
 
Dame N'Doye har foreløbig spillet 183 FCK-kampe og er klubbens mest scorende spiller med 96 mål.

>> N'Doye merchandise i Fanshoppen
 
N'Doye: Som at komme hjem
”At vende tilbage til FCK har været som at komme hjem for mig," siger N'Doye.

"Jeg er lykkelig her, og jeg er meget solgt over den modtagelse, jeg har fået fra fansene og den måde de støtter mig og hele holdet. De har altid betydet virkelig meget for mig og er en væsentlig årsag til, at jeg nyder at være en del af klubben både på og udenfor banen.

"Vi har store ambitioner sammen og jeg er klar til at give alt hvad jeg kan for igen at vinde titler og spille mod de bedste i Europa."

"Vi har masser af hårdt arbejde foran os for at opnå det, men vi har også et spændende og talentfuldt hold, som jeg tror har en stor fremtid foran sig. Den ser jeg frem til at være en del af,” siger N'Doye.
 
Fakta
Navn: Dame N'Doye
Født: 21. februar 1985
Landskampe: 26 A-landskampe (6 mål) for Senegal.
Tidligere klubber: ASC Jeanne d'Arc, Al-Saad, O.A.F., Panathinaikos, OFI Kreta, F.C. København, Lokomotiv Moskva, Hull City A.F.C., Trabzonspor, Sunderland FC, Trabzonspor.