B67 Nuuk

B67 Nuuk bliver FCK's første samarbejdsklub i Grønland

F.C. København har indgået sin første samarbejdsaftale med en klub fra Grønland, hvor B67 nu er en del af vores klubsamarbejde.

B67 er fra Nuuk og en klub i særdeles positiv udvikling. De seneste 12 år har klubben opbygget en god børne- og ungdomsafdeling og har i dag et stabilt og solidt fundament med afdelinger fra U3 til veteraner. Som noget nystartet har klubben også oprettet en pige- og kvindeafdeling.

Nu vil klubben tage det næste skridt via samarbejdet med de danske mestre. Formålet er at udvikle fodboldmiljøerne i begge klubber for især børne- og ungdomsspillerne via faglig sparring mellem klubberne, hvor F.C. København vil bidrage til B67 med træner- og ledelsesuddannelse både gennem online kurser og fysiske besøg.

”Vi kan tydeligt mærke, at flere og flere klubber samt øvrige interessenter i Danmark og i udlandet spørger ind til vores klubsamarbejde," siger Anders Hall Toft, leder af F.C. København Klubsamarbejde.

"Vi ønsker at inspirere og understøtte alle dem, som vil udvikle bedre børnemiljøer, hvor der er trivsel, udvikling og motiverende fællesskaber."

"Da B67 Nuuk kontaktede os, var vi selvfølgelig åbne for et samarbejde og også nysgerrige på fodboldens udvikling i Grønland, som vi gerne vil understøtte i det omfang, det er muligt. Først online og siden gennem besøg hos B67 Nuuk til stor oplevelse og inspiration for samtlige parter.”

B67 Nuuk
Foto: B67


B67 Nuuk, der har vundet en lang række titler i både traditionel fodbold og futsal, ser frem til samarbejdet med F.C. København.

”Vores ildsjæle arbejder konstant på at skabe de bedste rammer for vores trænere og spillere og har som den første i Grønland ansat en sportschef," siger Kenneth Kleist, bestyrelsesmedlem i B67 Nuuk.

"Samtidig ønsker klubben hele tiden at udvikle sig og har det senere stykke tid arbejdet på at danne samarbejder på tværs af rigsfællesskabet og de nordiske lande."

"Det sker gennem samarbejde med nogle af de absolut bedste klubber i Danmark, Færøerne og Island. Her kan vi udveksle erfaringer, inspiration og i nogle tilfælde sende vores største talenter ud og prøve kræfter i andre klubber,” siger Kenneth Kleist.

B67 Nuuk
Foto: Saalamiit Møller Lorentzen


Ud over de sportslige aspekter i samarbejdet fremhæver Kenneth Kleist også, at der vil være fokus på arbejdet omkring socialt ansvar:

”Vi tager vores samfundsansvar alvorligt og har blandt andet lavet et samarbejde med rådgivningstelefonen Tusaanga om selvmordsforebyggelse, hvor vi samtidig bærer Tusaanga’s logo på vores trøjer."

"Gennem vores ildsjæle forsøger vi at skabe de bedste miljøer, som vores børn og ungdom kan trives i,” slutter Kenneth Kleist.

Alle i F.C. København byder velkommen til B67 som samarbejdsklub.