FC Damsøs U11-hold

FC Damsø bliver ny samarbejdsklub i FCK

F.C. København har pr. 1. februar 2023 indgået samarbejde med FC Damsø, som er én af Københavns største pigeklubber.

”For os handler det ikke om piger eller drenge, men om alle børn i København og en fortsat udvikling af bedre børnemiljøer,” siger Anders Hall Toft, leder af F.C. Københavns Klubsamarbejde.

”Som med alle vores mange andre samarbejdsklubber handler det om at inspirere og supervisere de mange frivillige forældretrænere i FC Damsø, og det glæder vi os til. Gennem brug af øvelser fra FCK Coach kan vi komme med en hel masse gode ideer og blandede værktøjer, der kan få endnu flere piger til at synes det er sjovt at spille fodbold i FC Damsø.”

”Vi ser også frem til at udvikle og integrere ny viden og forskning om pigers idrætsdeltagelse, motivation og skabelse af mestringsmiljøer kombineret med erfaringer fra det arbejde, vi er i gang med i vores andre samarbejdsklubber,” siger Anders Hall Toft.

FC Damsø ser mange fordele i samarbejdet
”Vi er glade for, at vi er kommet med i FCK’s Klubsamarbejde,” siger FC Damsøs formand Anker Thisted.

”Efter vores strategiworkshop i november har bestyrelsen afsøgt forskellige muligheder og modeller for samarbejde med andre klubber udover vores eksisterende samarbejde med Hellas om U16-årgangene.”

”I FCK’s Klubsamarbejde får vi sparring og fokus til at udvikle vores træningsmiljø for børneafdelingen (op til U12), hvilket forhåbentlig vil være med til at gøre FC Damsø attraktiv for endnu flere fodbold-piger.”

”Vi ser mange fordele i samarbejdet med FCK. Vores børnehold på de mindste årgange trænes jo af frivillige 'forældretrænere', som ikke nødvendigvis har en fodboldtræner uddannelse med sig. For flere af dem vil det være guld værd at få sparring og inspiration til aldersrelaterede trænings-temaer og øvelser.”

”Samtidig vil klubbens trænere få adgang til træningsprogrammer målrettet de forskellige årgange, som forhåbentlig kan gøre de enkelte træningspas endnu sjovere – både for U11-pigerne på billedet og klubbens øvrige hold.”

”Endelig er der den fordel, at vi som FCK Samarbejdsklub vil blive en del af et netværk med mere end 50 andre klubber i Hovedstadsområdet. For selvom vi i FC Damsø har en unik status som ren pigeklub, kan vi jo godt lære noget af de klubber, der også har et tilbud til drengene” slutter Anker Thisted.

Lea Blom: Vi er kommet godt fra start
Lea Blom er en klubudviklerne i FCK’s Klubsamarbejde, og hun vil komme jævnligt i FC Damsø og være med til at planlægge og afvikle træningerne for de forskellige hold.

”Vi er kommet godt fra start, og vi har lagt en god plan i samarbejde med Anker Thisted, hvor vi starter hos U11 og derefter arbejder vi os videre rundt til klubbens mange andre årgange,” fortæller Lea.

”Vi håber på at kunne bidrage med nærvær og energi, konkret sparring på banerne, træneruddannelse og supervisionsforløb, der skal være med til at bevare trænernes glæde for at træne fodbold samt gøre FC Damsø attraktiv for rigtig mange fodboldpiger – nu og i fremtiden.”

>> Læs mere om FC Damsø på klubbens hjemmeside