Kalle Johnsson

Sidste nyt før Dynamo-FCK

Dynamo til København med 21 spillere
Ukrainerne ankom onsdag til København med en bruttotrup på 21 spillere.

Fra deres 18-mands trup til vores første kamp mangler kun den 18-årige U21-landsholdsspiller Georgi Tsitaishvili, der ikke har fået mange minutter på Dynamo-holdet i efteråret.

Tre af de nye har været skadet i kortere eller længere tid. Midtbanespilleren Oleksandr Andriyevsky har ikke spillet siden midten af august, mens centerforsvareren Tamas Kadar samt midtbanespilleren Vitali Buialsky har været ude i 4-5 kampe og kun trænet med få gange.

Den sidste nye er tredjekeeper Ruslan Nescheret, hvilket betyder at klubbens normale første målmand, Denys Boyko, stadig er ukampdygtig. Ifølge klubbens hjemmeside er han dog med i København og får således gensyn med Telia Parken. Han vogtede nemlig målet for Dnipro, da vi mødte dem i 2014.

>> Læs også: Fokus på Dynamo Kiev

På onsdagens pressemøde bemærkede cheftræner Mykhaylychenko, at det kom lidt bag på ukrainerne, at vi scorede så tidligt i det første opgør, og at det påvirkede kampens forløb, hvor vi fik lov at spille "vores" fodbold i Kiev. Det vil de selvfølgelig gerne lave om på, men præcis hvordan ville han ikke løfte sløret for.

Pieros Sotiriou


Begge hold har topkampe på søndag
Ståle og spillerne tager som altid én kamp ad gangen, men vi andre har selvfølgelig længe haft et øje på søndagens topkamp i Herning.

Dynamo Kiev har også en vigtig udekamp søndag eftermiddag, hvor de møder topholdet Shakhtar Donetsk, som p.t. er hele 10 point foran i ligaen. Hvis Dynamo taber, og de nærmeste forfølgere vinder, kan de endda ryge fra 2. pladsen ned på 4. pladsen.

>> Læs også: Dynamo siden sidst
 

Denne dato
Vi har spillet fire kampe den 7. November:
1993: FCK-AaB 2-0
1999: FCK-Brøndby 1-1
2004: FCK-AGF 2-3
2010: FCK-AC Horsens 4-0

Vi har således aldrig spillet europæiske kampe denne dato, men det har Dynamo Kiev - og den allerførste var endda i Københavns Idrætspark:

1973 B1903-Dynamo Kiev 1-2
1979 Dynamo Kiev-Banik Ostrava 2-2
2007 Manchester United-Dynamo Kiev 4-0

>> Læs mere om B1903-kampene her
 

Ungarske dommere
Dommer: Tamás Bognar
Linjedommere: Balázs Buzás og Péter Kóbor
Fjerdedommer: Peter Solymosi
 
40-årige Bognar har dømt internationalt i mere end 10 år og er i UEFA’s næsthøjeste dommerkategori ”First Category”. Han har i denne sæson dømt tre europæiske kampe, alle i Europa League.

Bognar har to gange dømt danske hold:

  • 04.08.16 SønderjyskE-Zaglebie Lubin 1-1
  • 08.08.19 Brøndby-SC Braga 2-4

Vi har fire gange haft ungarsk dommer:

  • 21.10.92 Auxerre-FCK 4-0 (László Vagner)
  • 03.11.93 AC Milan-FCK 1-0 (Sándor Puhl)
  • 14.08.07 Benfica-FCK 2-1 (Viktor Kassai)
  • 27.07.16 Astra Giurgiu-FCK 1-1 (István Vad)

 
Kort, karantæner og skader
Ingen af holdene har karantæner.

Tre gule kort i gruppespillet udløser karantæne, og fra vores første tre kampe har Jens Stage har to, og Pierre Bengtsson, Carlos Zeca, Michael Santos og Karlo Bartolec hver ét gult kort.

På skadelisten har vi Nicolai Boilesen, Jonas Wind, Robert Mudražija, Carlo Holse, Andreas Bjelland og Bryan Oviedo. Desuden er Dame N'Doye p.t. ukampdygtig på grund af eftervirkningerne af sin skade.