Ny mand i front

Af Charles Maskelyne

Den 10. januar tikkede en fax igennem til samtlige sportsredaktioner. Puslespillet var gået op. F.C. København havde fundet angriberen til at rette op på en skuffende målstatistik. Nordmanden Harald Brattbakk havde skrevet en treårig kontrakt med klubben.

Brattbakk kom til klubben efter lang tids forhandling, og F.C. København konkurrerede med en del andre klubber om hans signatur. Franske St. Etienne var i lang tid inde i billedet og Rosenborg, hans tidligere klub, var også kommet med et meget favorabelt tilbud. Det er så meget desto mere positivt, at Harald til sidst valgte F.C. København foran en del andre klubber. Vi talte med Harald for at høre hans begrundelse for valget. "Det er absolut af sportslige hensyn, at jeg valgte F.C. København. Jeg har fået et godt indtryk af klubben og føler mig velkommen."

"Kong Harald", som han er blevet døbt på Fan Clubbens populære debatforum på Internettet, er godt klar over presset der nu ligger på hans skuldre, men ikke desto mindre beholder han en typisk norsk beskedenhed. "Jeg tror ikke, nogen kan love mål, men jeg kan love, at vi vil gøre vores bedste sammen".

FCK’s nyindkøbte angriber Harald Brattbakk er uden tvivl en mand der kan score mål! Hans utrolige statistik i norske Rosenborg er uden sammenligning i skandinavisk topfodbold: 175 kampe - 151 mål!

Targetman eller boxspiller? "Jeg er ikke en targetman" siger han, men Harald er til gengæld lynhurtig, og som en typisk angriber har han evnen til at være på det rigtige sted på det rigtige tidspunkt. Han har allerede vist i en del træningskampe, at hans intelligente løb i dybden kan resultere i målchancer. Han var skuffet over sin tid i skotsk fodbold, hvor han oplevede tre trænerskift og en helt anden slags spillestil. "De lange bolde i luften var ikke min stil" siger Brattbakk. "Jeg vil have bolden i fødderne og være med i kombinationsspillet - det var ikke systemet i Celtic."

F.C. Københavns spillestil har aldrig rigtig passet til en rigtig "targetman", og gennem tiderne har det tit været klubbens midtbanefolk der har scoret flest mål. Brian Kaus, der spillede på midtbanen i klubbens første mesterskabsår, og nu er ansat som salgskonsulent i FCK, ser det ikke som noget negativt at målene har været fordelt blandt mange spillere. "Vi har ikke haft en typisk centerforward, der har haft fantastisk succes i F.C. København. Men helt tilbage fra sæsonen 1992-93 har vi haft mange målfarlige midtbanespillere - f.eks. Lars Højer, Per Frandsen, Jørgen Juul - og senere har folk som Bjarne Goldbæk og Peter Nielsen scoret mål for klubben fra midtbanen. Så man kan sige, at det ikke har været nødvendigt for klubben at have en mand på toppen til at tage ansvaret for scoringerne - ansvaret har været fordelt."

Harald Brattbakk er en målfarlig herre, og med sin rutine og erfaring fra topfodbold har han allerede vist i træning og træningskampe, at han bliver en klar gevinst for klubben. Hvor mange mål scorer han? Det bliver vi alle sammen nødt til at vente at se - det bliver spændende!

(fra Byens Hold-avisen, marts 2000)