12 karantæner i kølvandet på uro

12 karantæner i kølvandet på uro

F.C. Københavns sikkerhedsorganisation har siden urolighederne på Næstved Stadion i lørdags studeret et meget stort billedmateriale i form af såvel klubbens egne optagelser som diverse mediers og privatpersoners optagelser. Med udgangspunkt i disse studier har klubben besluttet at tildele 12 personer karantæne på ubestemt tid. Karantænen gælder både i forbindelse med F.C. Københavns kampe på hjemmebane i PARKEN og på udebane.

 

De 12 personer har optrådt på en måde, der strider grundlæggende mod den orden og stemning samt de værdier, som F.C. København ønsker at stå for og værne om. Ubestemt karantæne indebærer, at personen som minimum får 2 års karantæne, men karantænen kan og vil i de fleste tilfælde blive betydeligt længere – helt op til livstid. Af de 12 identificerede voldsmænd og uromagere er de 6 allerede tildelt karantæne i F.C. København-regi, men af årsager udenfor F.C. Københavns kontrol var de alligevel på stadion i Næstved i lørdags. Alle 12 personer vil indenfor kort tid blive præsenteret for deres karantæner.

 

- Disse typer er som en tumor for enhver fodboldklub, ja vel sagtens for samfundet som helhed, og vi vil gøre alt, hvad der står i vores magt for at fjerne dem fra nogen som helst form for tilknytning til F.C. København. De er ikke fodboldfans, og de har intet at gøre på et fodboldstadion. Jeg vil i øvrigt gerne takke alle de fans og medier, der har hjulpet med materiale og opbakning til klubben i forbindelse med de tåbeligheder, som et fåtal af de vel over 5.000 fans af F.C. København, der var i Næstved, begik, siger Flemming Østergaard, der påpeger, at F.C. København stort set aldrig oplever uro til hjemmekampene i PARKEN, men at der er en stigende tendens til, at uromagere uden tilknytning til det normale fanmiljø dukker op til klubbens udekampe og laver ballade.

 

Romerlys
Udover de voldelige scener blev kampen mellem Næstved og F. C. København skæmmet af et stort antal romerlys og andre farlige effekter hvis anvendelse strider mod klubbens ordensreglement. Klubben vil derfor i den kommende tid nærstudere billedoptagelserne i bestræbelserne på at identificere personer, der på denne måde har overtrådt ordensreglementet. Såfremt disse studier afslører overtrædelser af identificerbare personer vil der blive tildelt yderligere karantæner.

 

F.C. København møder på søndag Lyngby på udebane, og klubbens sikkerhedsorganisation er i tæt kontakt med hjemmeholdets ditto.

 

- Der er et helt andet sikkerhedsniveau i forbindelse med kampen på søndag i Lyngby. Blandt andet har vi en aftale med Lyngby om udveksling af vagter, og derfor vil der være et meget stort antal FCK-vagter på plads. Det vil blandt andet betyde, at de 12 største idioter fra Næstved-kampen ikke vil komme ind på Lyngby Stadion, og jeg er sikker på, at vi i samarbejde med hjemmeholdet vil være i stand til at afvikle kampen på betryggende vis, siger Flemming Østergaard.