Mad og drikke på D-tribunen
Her får du et overblik over mulighederne for mad og drikke til F.C. Københavns kampe i Parken.
Nedre D
På den nedre del af D-tribunen finder du et hyggeligt og familievenligt område, hvor den klassiske stadionmad møder søde fristelser.
Her er stemningen afslappet, og udvalget passer perfekt til både børn, familier og fans, der ønsker et hurtigt og velsmagende måltid under kampen.
I området D1 ligger en Grab & Go-bod, hvor du hurtigt og nemt kan forsyne dig med stadionfavoritter som franske hotdogs og sandwiches.
Her finder du også et udvalg fra Hansens Flødeis, som byder på cremet, danskproduceret is i flere varianter – perfekt til de varme dage eller som en sød afslutning på kampen.
Lige ved siden af, i området D2, finder du en bod med det velkendte Harry’s Place-sortiment. Her serveres de populære store grillpølser, både som franske hotdogs og stadionplatter med ristede og rå løg samt den klassiske krudtdressing. Derudover kan du også få de klassiske franske hotdogs, hvor pølsen har fået kælenavnet “Mini-Børge”.
Som noget særligt tilbyder boden også Harry’s Place Flødeis, så du kan kombinere den ægte københavnerpølse med en iskold dessert.
I området D3 ligger endnu en Grab & Go-bod, hvor du finder det samme lette og hurtige sortiment som i D1 – franske hotdogs, sandwiches og Hansens Flødeis.
Da området hører til Familietribunen, kan du også få pølsehorn, som er et populært valg blandt vores yngste gæster – nemt, lækkert og børnevenligt.
Øvre D
På den øvre del af D-tribunen -finder du et overskueligt og stemningsfuldt udvalg, der gør det nemt at få en hurtig forfriskning under kampen.
Her handler det om klassisk stadionstemning med fokus på det enkle – kolde drikke, hurtige snacks og lidt sødt til ganen.
Øvre D består af fire stort set identiske boder, som alle tilbyder et fast og velkendt udvalg af øl, sodavand og snacks.
Uanset hvilken bod du besøger, kan du forvente hurtig betjening, kolde drikke og alt det nødvendige for at holde energien oppe gennem kampen.
Derudover finder du i alle boder et udvalg af Hansens Flødeis, hvor du kan vælge mellem flere klassiske varianter af den cremede, danskproducerede is – perfekt som en lille luksus midt i kampstemningen.
Leo Lounge
LEO LOUNGE er Parkens særlige familieområde på D-tribunen og har kun åbent, når tribunen fungerer som familietribune.
Her er stemningen afslappet, tryg og hyggelig – skabt til børn, forældre og familier, der ønsker en mere rolig stadionoplevelse med god mad og hyggelige rammer.
I LEO LOUNGE kan man nyde et udvalg, der passer perfekt til de yngste fans: franske hotdogs, sandwiches og pølsehorn – hurtige og velkendte favoritter, der altid hitter blandt børnene.
Til de særlige lejligheder, hvor børn fejrer fødselsdag på stadion, kan man desuden bestilles en kagemand, som serveres i loungen for hele fødselsdagsselskabet. Et sjovt og mindeværdigt indslag, der gør stadionoplevelsen til noget helt særligt for de yngste gæster.
I LEO LOUNGE kan du også få Brooklyn Special Effects og Mikkeller Weird Weather – to udvalgte specialøl, der er specifikt udvalgt til dig, der gerne vil have en god smagsoplevelse uden alkohol.