F.C. Københavns kvindeholds hjemmebanetrøje 2026/27

Løvinderne klar til første A-Ligakamp i aften

I aften tager løvinderne hul på A-Liga med en hjemmekamp kl. 18.00 i Vanløse Idrætspark mod de forsvarende mestre fra HB Køge.

Det er to år siden, F.C. København spillede den første kvindekamp, og siden har vi arbejdet hårdt og målrettet for at komme op gennem rækkerne: 

Efterår 2024: Vinder af 2. division, grundspil
Forår 2025: Vinder af 1. division, slutspil
Efterår 2025: Nr. 2 i B-liga, grundspil
Forår 2026: Nr. 2 i A-liga, kvalifikationsspil

Løvinderne jubler over oprykningen
Foto: Freja Borne, FCK Media


Det lykkedes, og nu venter udfordringerne på det højeste niveau i dansk kvindefodbold for løvinderne, der i sommerpausen har sagt farvel til spillere og goddag til nye.

Afgange
Julie Nowak, Thea Rhode, Anna Kaas, Cecilie Byrnak, Laura Vervacke, Celine Kampmann

Tilgange
Rebeka Winther, HB Køge
Maja Johansson, FC Rosengård
Dana Leskinen, IFK Norrköping

>> Se hele truppen her


Premiere på den nye trøje
I aften spiller løvinderne for første gang i den nye hjemmebanetrøje fra adidas - og på lørdag får udebanetrøjen premiere, når vi spiller ude mod OB Q kl. 13.30.

F.C. Københavns kvindeholds hjemmebanetrøje i sæsonen 2026/27


Adgang i Vanløse
Vi håber, at mange møder op i aften og støtter løvinderne. Som tidligere oplyst er der krav om entrébetaling i A-liga, men hvis du har sæsonkort/kort- og billetabonnement til Parken eller FCK+ abonnement kan du gratis trække en billet. 

For kun 25 kr. om måneden (min. 6 mnd.) kan du også købe et særligt billetabonnement til kvindernes kampe i Vanløse, og ellers koster en enkeltbillet 40 kr. Børn op til 15 år har gratis adgang, men skal også trække en billet.

>> Læs mere om billetter m.m.

>> Praktisk info om Vanløse Idrætspark

Direkte TV
Hvis du ikke tager til fodbold i Vanløse, kan du se kampen direkte på TV2 SPORT X eller i TV2 Play, idet TV2 har rettighederne til A-Liga.

F.C. København-fans på tribunen i Vanløse Idrætspark
Foto: Freja Borne, FCK Media