Oldboys-Derbysejr i strålende forårsvejr
I anledning af KB’s 150-års jubilæum var dagens Oldboys-Derby for en gangs skyld henlagt til den lækre græsbane 1 på KB’s anlæg, og med strålende forårsvejr kunne rammerne ikke være bedre for topkampen mellem de to ubesejrede mandskaber, som vi valgte at tage ud og se nærmere på.
Det var måske ikke Derby-rammer, som vi kender det fra Parken og Brøndby Stadion, men intensiteten fejlede ikke noget, selv om de gamle drenge skulle tidligt op - normalt spiller de Oldboys-kampene mandag aften og på kunstgræs...
KB måtte undvære blandt andet Martin Vingaard og Andreas Bjelland, som netop i dag er optaget af de nervepirrende topkampe i 1. division for henholdsvis Hillerød og Lyngby.
Men dem, der ikke følger Oldboys-holdet tæt, genkender nok flere af navnene hos de blå- og hvidstribede:
Philip Mark - Jetmir Aslami, Nikolaj Støtt-Hansen, Per Krøldrup, Magnus Sonne - William Kvist, Kim Palm - Bjarke Vind, Bajram Fetai, Anders Torpegaard - Oliver Andreas Hansen.
Ind fra bænken kom Søren Martinussen, Lasse Lauth og Jeppe Curth.
KB dominerede kraftigt de første 35 minutter, hvor det flere gange brændte på foran Brøndby-målet. Efter 20 minutter tillod Bajram Fetai sig endda at brænde et straffespark, som han sendte et stykke over overliggeren.
Men fem minutter efter pausen faldt kampens enlige mål, da Jeppe Curth sendte et indlæg fra venstre i kassen med et fornemt hovedstød.
“Det var jo bare et hårdt indlæg fra venstre, der ramte ham i hovedet”, mente Kvist bagefter, men den gamle målræv viste, at forwardinstinktet er intakt.
Curth tilbragte ellers sin aktive seniorkarriere i jyske klubber, efter at han i en ung alder spillede på Feyenoords akademi, men han er oprindelig fra Hillerød, hvor han også bor nu, så for et par år siden blev han lokket til at spille med KB’s Oldboys.
Her er Kvist nu “midtbanegeneral” og omdrejningspunkt for meget af KB’s spil, og efter eget udsagn er han hurtigere end Thomas Delaney.
Målet faldt, da Brøndby var i undertal efter en 10 minutters udvisning, og mod slutningen af kampen faldt der et par stykker mere. Først røg Adama Tamboura ud, og også KB’s Lasse Lauth.
På det tidspunkt burde KB havde fordoblet føringen på et par store chancer, men det blev unødigt spændende til sidst, da de satsede alt på udligning i hele seks minutters tillægstid og også fik et par pæne chancer - men forgæves.
KB spillede i dagens anledning i den nye blå- og hvidstribede jubilæumstrøje med FCK-logoet på brystet, men dog ikke med Unibet. I stedet er det Nikolaj Støttrup-Hansens Nørrebro-cocktailbar, DEGA, der sponserer Oldboys.
Den nu 39-årige Nikolaj er den eneste, ud over William Kvist, der har spillet på F.C. Københavns bedste hold. Han fik fem kampe midt i 00’erne og debuterede i øvrigt i pokalkampen ude mod Thisted, hvor Jacob Neestrup kom alvorligt til skade efter få minutter på banen - og i stedet kom Nikolaj på banen.
På Brøndby-holdet var der ikke mange kendte ansigter fra Superliga-tiden. Udover førnævnte Tamboura, der repræsenterede Hobro og Randers, var det angriberen André Riel, der spillede for en lang række klubber, men heller aldrig Brøndby. Mark Sundstrup klinger dog lidt af gode, gamle dage, hvor hans far Anders i 80’erne og 90’erne spillede for bl.a. Brøndby, Frem og AaB og også var en tur i fransk og hollandsk fodbold.