F.C. København henter den tyske keeper Ann-Kathrin Dilfer på en fri transfer.

Ann-Kathrin Dilfer skifter til F.C. Københavns løvinder 

F.C. København henter den tyske keeper Ann-Kathrin Dilfer på en fri transfer. 23-årige Dilfer er trods sin unge alder allerede noteret for adskillige kampe i Gjensidige Kvindeligaen. I marts 2024 blev hun kåret som månedens spiller i den bedste danske række. Hun slutter sig til de københavnske løvinder efter et ophold i Brøndby IF.

Dilfer startede karrieren i Bundesliga-klubben TSG 1899 Hoffenheim, inden hun i 2021 skiftede til dansk fodbold. En korsbåndsskade har dog holdt hende ude siden sommeren 2024, og der er derfor planlagt en kontrolleret opstart for Dilfer, som arbejder målrettet på at blive kampklar så hurtigt som muligt.

Klarskov: Lidt af et scoop
Cheftræner for F.C. Københavns kvindehold, Kasper Klarskov, ser et stort potentiale i den nyeste tilføjelse til truppen:

“Jeg synes, det er lidt af et scoop, at vi kan hente Ann-Kathrin Dilfer. Før sin uheldige skade var hun i min optik Kvindeligaens bedste keeper, så vi håber naturligvis, hun kan genfinde samme niveau.” 

“Ann-Kathrin har trods sin unge alder en masse erfaring fra Kvindeligaen og tysk topfodbold, og vi får en keeper, der udover redningsspillet også er rigtig god med fødderne,” lyder det fra Kasper Klarskov. 

Dilfer: Klar til at give alt for klubben
“Jeg er imponeret over, hvad F.C. København lige nu gør for kvindefodbolden i Danmark. Da det stod klart, at jeg skulle skifte klub denne sommer, var FCK hurtige til at række ud og præsentere deres vision. Allerede efter vores indledende snakke var jeg imponeret over deres professionalisme og den tillid, de viste mig,” siger Ann-Kathrin Dilfer. 

“Jeg er meget taknemmelig over at skifte til en klub med så store ambitioner, og jeg er mere end klar til at give alt, hvad jeg har, for at hjælpe klubben med at nå målsætningerne.”

“Jeg er en keeper, der meget gerne vil være en aktiv del i spillet på banen – også selvom det nogle gange indebærer kalkulerede risici. Jeg forsøger dog altid at være så rolig og kontrolleret som muligt med bolden, og jeg håber, det kan smitte positivt af på mine holdkammerater. Jeg er stærk i luften og sikker på dødbolde,” lyder det fra den tyske keeper, der også har bidt mærke i løvindernes historiske sæsonafslutning i Parken. 
 
“At se 18.000 tilskuere på plads i Parken var helt utroligt, og jeg er stolt over nu at skulle være en del af så unikt et projekt,” slutter Dilfer. 

Klar til ny sæson
Den 17. juli stempler løvinderne ind på Vanløse Idrætspark til deres første træning efter en velfortjent sommerferie. Opstarten til kvindeholdets første sæson i 1. division byder desuden på en træningskamp mod FC Midtjylland den 2. august.

Klarskovs tropper tager derefter hul på sæsonen med første turneringskamp den 16. august.