Larssons første møde med PARKEN

Peter Larsson ude i 3–6 uger

Klubbens forsvarsklippe Peter Larsson var til scanning onsdag, og fik fra klubbens læge, Morten Boesen, den triste besked, at han skal holde en længere pause. Scanningen viste et begyndende træthedsbrud i en fodrodsknogle. Peter forventes derfor ikke at være til rådighed for Ståle til den kommende UEFA Cup-kamp mod FC Moskva, ligesom han forventes at være ude i de næste to hjemmekampe mod henholdsvis FCN og AaB.

 

- Det er en skade som langsomt har udviklet sig, og selvom han har været smertefri i nogle perioder, kulminerede det til Brøndbykampen, hvor han ikke kunne fuldføre opgøret. Han har tidligere på sæsonen haft problemer med anklen, men den nye skade er i mellemfoden, og som det ser ud nu, kan Peter forvente en pause på 3–6 uger, udtaler Morten Boesen til FCK.DK.