Peter Christiansen

PC: Glæder mig helt vildt til at komme i gang

Peter Christiansen er nu tiltrådt som Sportsdirektør i F.C. København, hvor han torsdag havde sin første arbejdsdag, inden han fredag morgen første gang mødte den samlede stab og trup efter alle var retur fra landsholdssamlinger.
 
”Det har været vigtigt for mig, at jeg har hilst personligt på alle, inden de kunne læse en masse i medierne fra mig. Jeg har haft nogle rigtigt positive møder og samtaler det seneste døgns tid med alle, og nu glæder jeg mig helt vildt til endelig at komme i gang med arbejdet," siger PC.
 
"FCK er en kæmpe klub, og det er inspirerende og udfordrende at skulle skrive nye kapitler i klubbens historie sammen med holdet, staben, alle i administrationen og ikke mindst alle de FCK-fans, der står bag klubben."
 
Kender klubben og de høje forventninger
”Der var lidt tilløb til, at jeg kunne starte tidligere, men sådan er det, og jeg har været afklaret med, at det var en præmis. Nu er jeg her, og jeg har masser af energi og arbejdslyst til de opgaver, der venter."
 
"Vi har en række enormt dygtige mennesker både i staben og på holdet, og det er en stor udfordring for mig at være en del af FCK igen.”
 
PC kommer fra en lignende rolle i AGF og var tidligere også en drivkraft i Randers FC, mens han som spiller repræsenterede blandt andre Vejle og altså FCK fra 2000-2005, hvor han var med til at vinde tre danske mesterskaber.
 
”Jeg kender FCK og de forventninger både omgivelserne og alle i klubben har til vores præstationer og resultater. Det er en drivkraft og motivation for mig med store ambitioner, og vi alle har som mål, at vi skal vinde det danske mesterskab og være en international fodboldklub, der spiller med de bedste ude i Europa hver sæson,” siger PC.
 
”Vi ved også, at vi er i gang med en transformation i klubben, og det giver nogle udsving i præstationerne, men ingen skal være i tvivl om, at vi igen skal være mindst lige så dominerende, som FCK tidligere har været."
 
"Det er en stor opgave, men FCK er sat i verden for at skabe store oplevelser og resultater, både nationalt og internationalt, så det er opgaven for mig og alle i klubben at sørge for at det lykkes,” siger PC, der overtager det sportslige ansvar efter William Kvist med reference til bestyrelsen.
 
Dygtig stab og stærk trup
”Selvom jeg har det overordnede ansvar, så når vi kun vores målsætninger ved at arbejde kollektivt og tæt sammen i hele organisationen."
 
"Både i forhold til strukturen og i forhold til personerne i staben, hvor man har fastholdt nogle dygtige folk med stor FCK-erfaring og suppleret med fagligt rigtigt stærke folk udefra. Det giver et stærkt fundament at arbejde på, og nu ser jeg frem til at lære alle at kende bedre og få et indblik i det output, der kommer fra hver position, så vi får det optimale ud af alle ressourcer,” siger PC, der også får ansvaret for transfers i FCK.
 
Truppen og transfers
”Jeg ved, at det interesserer fans og medier enormt meget, men man kommer ikke til at læse en masse store overskrifter fra mig om det tema."
 
"I første omgang vil jeg gerne slå fast, at jeg ser en trup med stor kvalitet og bredde. Nu skal jeg se en masse træninger og kampe, jeg skal lære spillerne og trænerne grundigt at kende, og jeg skal analysere med trænere, scouts og analytikere, inden vi beslutter noget om sammensætningen af truppen,” siger Peter Christiansen.
 
Talenter på vej
PC fremhæver også de unge spillere, der er på vej fra Talentafdelingen:
 
”Jeg har selvfølgelig set FCKs kampe, og jeg har også set masser af ungdomsfodbold gennem lang tid, så jeg ved, at der er meget talentfulde spillere på vej gennem systemet."
 
"Nogle gange kan spillere fra klubbens egen talentafdeling bringe kvaliteter ind i en trup, som er så høje, at man ikke kan købe sig til dem. Det har FCK tidligere set med Delaney og nu også med Jonas Wind og Daramy, som er talenter på internationalt niveau."
 
"Derfor er det vigtigt, at vi sørger for, at der også er plads til dem, der er gode nok fra egen avl,” siger PC.
 
Mesterskabsspillet
”Lige nu skal vi alle rette al vores fokus og energi mod at sætte et stærkt mesterskabsspil sammen."
 
"Der er stadig 30 point at spille om, og det er så simpelt, at vi kun får flest muligt af dem ved at holde fokus på den næste opgave, og lige nu er det Randers på mandag i Parken."
 
"Al snak om placeringer er sådan set irrelevant. Det handler om at få skrabet alle de point sammen, vi overhovedet kan, og det er vores fokus,” slutter PC.