Kastrup Boldklub er FCK's nye samarbejdsklub
Kastrup Boldklub er FCK's nye samarbejdsklub
Kastrup Boldklub er FCK's nye samarbejdsklub

Kastrup Boldklub er ny samarbejdsklub i FCK

Kastrup Boldklub bliver vores samarbejdsklub nummer 46, og vi er meget stolte over, at klubben har valgt at blive en del af vores stærke klubfællesskab sammen med vores øvrige 45 samarbejdsklubber.

Styrker trænerprofilen
”Bestyrelsen i Kastrup Boldklub ønsker at dygtiggøre og opklassificere vores trænere, og det set-up som FCK kan tilbyde, er det helt rigtige for os," fortæller Thomas Hjerrild, der er formand for Kastrup Boldklub.

"Med samarbejdet vil vi kunne trække på FCK store erfaring og læringsmateriale, og vi vil få nogle unikke muligheder for vores medlemmer og samarbejdspartnere i Kastrup Boldklub. Aftalen vil styrke vores trænerprofil, og vi vil kunne tilbyde helt specielle fordele for vores trænere i samarbejdet med FCK."

"FCK's visioner om udvikling af spillere, trænere og klubånd ligger i tråd med vores egne visioner om, hvordan vi ønsker at udvikle spillere. Vores spillere vil i dagligdagen opleve flere nye tiltag i form af deltagelse i forskellige arrangementer sammen med FCK. Træningsmiljøet vil fremover blive mere udviklende og fordrende for den enkelte spiller på alle niveauer."

"Kastrup Boldklubs bestyrelse og sportslige udvalg ser frem til samarbejdet med FCK, og vi glæder os til at introducere FCK for vores klub, når vi kommer over på den anden side af sommerferien," slutter Thomas Hjerrild.

Mangfoldigheden en stor styrke
Kastrup Boldklub er unikke på deres helt egen måde - ligesom vores øvrige samarbejdsklubber er det - og den diversitet og mangfoldighed, som der nu er i vores klubfællesskab, er en stor styrke," siger Nick Sigby-Hansen, der er Leder af F.C. Københavns Klubsamarbejde.

"Vi i FCK og alle vores samarbejdsklubber nyder godt af det gennem videndeling på tværs, men med et fælles mål for øjet; at skabe de bedste rammer og det bedste miljø for klubbernes børne- og ungdomsmedlemmer. Det er kernen i vores Klubsamarbejde."
 
”Vi ønsker at være med til at skabe de bedste forudsætninger og rammer for god fodboldtræning i Kastrup BK, og nøglen til det starter med dygtige børnetrænere og dygtige fodboldledere," fortæller Mirhan Fazliu der er Sportslig ansvarlig i F.C. Københavns Klubsamarbejde.

"Derfor har vi valgt at sætte massivt fokus på, at vores samarbejdsklubbers trænere og ledere får de bedste muligheder for at dygtiggøre sig. Udover at dygtiggøre, uddanne og løfte det faglige niveau hos børnetrænerne i Kastrup BK., ønsker vi, at klubbens trænere og ledere bliver en del af et forum for vidensdeling og networking på hele Amager samt København & omegn," slutter Mirhan Fazliu.

>> Besøg Kastrup Boldklubs hjemmeside

>> Læs mere om FCK's klubsamarbejde