
1-0 og klar til pokalfinalen
Et drønende, dykkende langskud fra Lukas Lerager efter en halv time sendte løverne til pausen med en 1-0-føring i en ellers lige og jævnbyrdig 1. halvleg, hvor Viborg havde flere gode chancer til at score efter en del usikkerheder i det københavnske forsvarsspil.
Viborg skulle nu score mindst to gange for at få forlænget spilletid, og de spillede deres chance ihærdigt, men skarpheden manglede i de afgørende situationer mod en velspillende Diamt Ramaj og et FCK-hold, der for det meste stod langt tilbage på banen og sjældent udfordrede i den anden ende.
Lerager Carlsberg Man of the Match
26.441 tilskuere var på plads i Parken og langt de fleste stemmer om Carlsberg Man of the Match gik til matchvinder Lukas Lerager.
Start-11: Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Lopez – Elyounoussi, Lerager, Froholdt, Robert – Claesson (anf.), Larsson
Slut-11: Ramaj – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Garananga, Gocholeishvili – Froholdt, Lerager, Falk (anf.), Mattsson, Cornelius
Klar til pokalfinale Kristi himmelfartsdag
Silkeborg IF venter i pokalfinalen, der spilles Kristihimmelfartsdag torsdag den 29. maj på MCH Arena i Herning, og vi afventer nu nærmere afklaring om rammer og vilkår for kampens afvikling, herunder billetinfo.
Tre dage til topbrag
Søndag kl. 20 venter et udsolgt topbrag i Parken mod FC Midtjylland. Der er enkelte VIP/Hospitality-pladser tilbage, og der kan også blive frigivet andre billetter i løbet af weekenden.