Neestrup: Vi kan få et godt resultat, hvis vi spiller op til vores allerbedste
Jacob Neestrup indledte aftenens pressemøde på Tottenham Hotspur Stadium med at fortælle, at Marcos Lopez er klar til kamp, selv om han udgik i lørdags, og at Gabriel er klar efter sygdom. Han og Viktor Claesson har dog været til et ekstra check for smittefare efter sygdom, så de kommer med et senere fly og støder til truppen.
Neestrup understregede også, at kampen i morgen er ikke bare noget, der skal overstås. Han anerkendte, at vores situation er anderledes nu end for fire-fem uger siden, men han tror på, at vi kan få et godt resultat, hvis vi spiller op til vores allerbedste:
”Vi kommer til at spille vores absolut bedste i morgen for at levere et godt resultat, det er det, vi er her for.”
"Sidst vi var i en rigtig svær periode, som ganske vist var lidt kortere end den her, så mødte vi også hold fra toppen af Premier League-hold (Chelsea, red.), og selv om vi ikke vandt, så leverede vi to top-præstationer, og det skal vi finde frem til i morgen, og det har jeg en stor tro på, at vi kan.”
Det tætte kampprogram var som altid et tema i forhold til mulige rotationer:
"Der er fem dage til næste kamp, og det er vores fjerde kamp med tre dages mellemrum, og der er meget få spillere, der kan holde til at spille fire kampe med tre dages hvile. Så der vil blive roteret, men alle dem, der er nogen tvivlsomme, der har taget turen til London," sagde han med henvisning til Dortmund-kampen, hvor vi undværede et par spillere, som man kunne have taget en chance med.
”Jeg meldte helt klart ud til Dortmund-kampen, at Elyounoussi måske kunne have spillet, og så synes jeg bare, at med den situation, vi var og er i, så havde det været uansvarligt at tage en chance der. Men der er ikke nogen med her, hvor vi tager en chance ved at sende dem på banen, og vi kommer til at stille med det hold, som vi mener er stærkest.”
På et spørgsmål om, at morgendagens modstander er lidt i modvind, sagde Neestrup blandt andet:
"Hvis de har modvind, så har der nok været mere i København end i Tottenham, for de har vel fået en ganske udmærket start, og man kan jo ikke sige, at holdene over dem ikke er dygtige."
”Thomas Frank har et rigtig godt hold, det siger sig selv, når man ligger i toppen af Premier League. Der er fart på mere eller mindre alle positioner, og der er fysik, og sammenlignet med os selv og alle de dygtige hold vi møder hjemme i Superligaen, så er alt bare et niveau eller to højere. Det er jo bare sådan det er, og sådan det skal være, men vi er ikke chanceløse.”
”Vi møder et rigtig godt hold, men jeg tror på, at vi kan få vores muligheder, og dem skal vi så sørge for at tage.”
”Men skal vi have en sejr eller et point, skal vi toppræstere på alle parametre, og det tror jeg også på at vi kan, med og uden bold. Vi skal først og fremmest være gode som kollektiv, og er vi det, så øger det sandsynligheden for at vores bedste spillere kan ramme deres største styrker på dagen.”
Om forholdet til Thomas Frank sagde Neestrup:
”Vi er ikke venner, men gode bekendte, og vi har fælles venner, som vi er tætte med. Jeg har kendt ham i mange år med lidt distance, og første gang vi mødtes, da var han og Brian Riemer trænere på Hvidovres U17-U19-hold, og jeg spillede på KB’s U19-hold.”
”Thomas er et behageligt og meget varmt menneske - også selv om han har været træner ude på Vestegnen,” tilføjede Neestrup med et smil.