
Kampreferat: Massivt pres gav 1-1 efter dårlig 1. halvleg
Trods massivt FCK-pres i 2. halvleg lykkedes det kun at udligne OB's pauseføring til 1-1, da Gabriel kort før tid scorede for anden kamp i træk.
De to hold
Vi startede som mod AGF for to uger siden, dvs med Kotarski – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Meling – Larsson, Mattsson, Lerager, Robert – Moukoko, Claesson (anf.)
OB kom fra et 1-5-nederlag hjemme til AGF og skiftede Bjørn Paulsen og James Gomez med Yaya Bojang og Julius Berthel Askou: Sander – Bürgy, Bojang, Askou – Owusu, Ejdum, Falk (anf.), Sørensen – Arp, Grot, Ganaus
Inden kickoff fik Rasmus Falk en varm og flot hyldest for sine ni år i F.C. København, og Mohamed Elyounoussi blev hyldet for FCK-kamp nr. 100.

Tidlig OB-scoring
OB startede godt og aggressivt og blev belønnet allerede 3 minutter og 20 sekunder. En dødbold fra højre endte hos Leeroy Owusu i modsatte side. Gabriel headede den ud til siden, hvor Fiete Arp luskede umarkeret rundt, og han trak sig fikst fri af Huescas, og fra kanten af målfeltet sparkede han bolden fladt ind mellem benene på Kotarski.
Meget var måske gået anderledes, hvis Robert fire minutter senere havde fundet den fri Jordan Larsson midt i feltet, men Julius Berthel Askou afværgede.

Det kendetegnede desværre vores første halvleg, at det ikke lykkedes at komme til chancer, hvilket i sidste ende skyldes, at meget andet heller ikke lykkedes.
Hvad værre var, kom OB for let til fadet i vores felt. Adam Sørensen skød over på en god skudchance i 10. minut, da vi kiksede en clearing, og ti minutter senere havde Noah Ganaus et nærgående forsøg, da forsvaret tøvede.
Mange OB-afslutninger
Efter 25 minutter var Owusu ved at overrumple Kotarski med et hårdt skud fra spids vinkel, og Jay-Roy Grot headede lige forbi på returbolden. Fem minutter efter var Grot tæt på igen, da Ganaus gik til baglinjen, men lagde sin aflevering lidt for langt bag Grot, så hollænderen skovlede bolden over mål.
På det tidspunkt var vi stadig langt under niveau, men ti minutter før pausen var der tilløb til noget, men Jordan Larsson fik ikke kontrol over en fin Gabriel-fremlægning, før Yaya Bojang afværgede i feltet.

Kort efter kiksede Adam Sørensen en god skudchance i feltet, og Max Ejdum havde også et godt, fladt skud mod nærmeste stolpe, som Kotarski reddede til hjørne.
Det bragte altså OB op på syv afslutninger i feltet mod én FCK-afslutning, selv om vi havde mest brug for et mål for at komme tilbage i kampen!

Mattsson-chance kort før pausen
Men vi var der bare ikke i denne fase af kampen, men det blev dog bedre mod slutningen af halvlegen, hvor vi blev mere aggressive ´og vandt flere dueller.
Først i 45. minut skabte vi vores første reelle chance, da Robert spillede Mattsson fri i venstre side af feltet, men Theo Sander kom godt ud og reddede til hjørne.
2. halvleg: Helt ændret kampbillede
Fra 2. halvlegs start kom Marcos Lopez og Mohamed Elyounoussi ind for Birger Meling og Jordan Larsson, og hele holdet viste snart et klart bedre udtryk end de første 45 minutter.

Vi satte nu OB under et pres, der blev større og større som halvlegen skred frem, og de var sjældne gæster på vores halvdel. Når de kom over midten, pillede vi hurtigt bolden fra dem, og reelt havde de ikke én eneste boldberøring i vores felt før i 83. minut!
Problemet var bare, at da førte de stadig 1-0. Trods massivt spilovertag mod OB’s lavtstående 5-4-1, så kom vi – trods en del afslutninger – nemlig stadig ikke til egentlige chancer.
Moukoko havde et skud på mål efter 62 minutter, da han trak sig fri uden for feltet og skød lige på Sander, men ellers var vi ikke for alvor tæt på før i 72. minut.

Ren overlevelse for OB
Da havde Cornelius og Clem ti minutter før afløst Claesson og Lerager, og netop Cornelius opfangede nu et fladt Lopez-indspil tæt under mål, men var tæt dækket op og sparkede lige forbi.

Fynboerne var nu ved at være godt møre, og efterhånden handlede det om ren overlevelse, men de kæmpede indædt, hvilket netop var hvad AlexanderZorniger efterlyste efter mandagens 1-5-nederlag mod AGF.
I 79. minut troede de fleste dog, at Magnus Mattsson udlignede, da han headede et Marcos Lopez-indlæg i mål, men det blev annulleret, fordi han først havde to hænder i ryggen på Nicolas Bürgy.
”Hvad-hvis-det-var-sket-mod-os”-testen bekræfter, at annulleringen var korrekt, selv om der nok er set værre holde- og skubbe-forseelser i feltet, der ikke er blevet dømt.

Sen udligning ved Gabriel
Vi skruede yderligere op for den fysiske tilstedeværelse i feltet ved at sende German Onugkha ind for Robert til et comeback, der sikkert overraskede mange.
Men han har vist sig godt frem på træningsbanen i flere uger, og selv om han ikke nåede mange boldberøringer, viste han sin berettigelse ved at holde OB-forsvaret godt beskæftiget i en slutfase som denne, hvor vi jagtede et mål eller to.

Vi pressede stadig OB langt tilbage i defensiven, og i 87. minut lavede Falk frispark på Moukoko en 15-18 meter uden for feltet, og det indbragte ham et gult kort.
Hvad værre var for OB, så headede Nicolas Bürgy Mattssons dødbold ind på Jay-Roy Grot, så bolden studsede ned midt foran mål, hvor Gabriel sparkede den ind uden chance for Theo Sander.

Ikke chancer til mere i tillægstiden
Med fem tillægsminutter var der stadig tid til at fremtvinge et sejrsmål, og Elyounoussi fik hovedet på et indlæg, som med lidt held var gået mod mål eller studset til en medspiller, men OB slap med skrækken.
Moukoko var også lige ved at få kontrol over en bold, som Mattsson snittede videre i feltet, men vi kom ikke til flere chancer og måtte nøjes med det ene point, som trods alt er bedre end ingen.
Lørdag den 23. august 2025, kl. 18.00 i Parken. 3F Superliga, 6. runde
F.C. KØBENHAVN-OB 1-1 (0-1)
4.: 0-1 Fiete Arp
89.: 1-1 Gabriel Pereira
27.397 tilskuere. Dommer: Jens Maae
Advarsler: 34.: Lukas Lerager, 57.: Yaya Bojang, 87.: Rasmus Falk
Start-11: Kotarski – Huescas, Gabriel, Hatzidiakos, Meling – Larsson, Lerager, Mattsson, Robert – Moukoko, Claesson (anf.)
Slut-11: Kotarski – Huescas, Gabriel (anf.), Hatzidiakos, Lopez – Moukoko, Clem, Mattsson, Elyounoussi - Cornelius, Onugkha