Ballademagere identificerede

Udvidet karantæne for nødblus og røgbomber

Efter de sidste måneders hændelser med brug af nødblus og røgbomber i forbindelse med F.C. Københavns kampe, har klubben besluttet at fordoble karantænestraffen for brug af nødblus og røgbomber. Dermed tildeles minimum 2 års karantæne fra alle stadioner, hvor FCK spiller.

 

- Vi ved at vores officielle fanklub, FCKFC, på ny forsøger at få en dialog i gang med det uofficielle fanmiljø omkring bl.a. brugen af nødblus og røgbomber, og det er vi glade for, forklarer Club Secretary, Charles Maskelyne, og fortsætter:

 

- Men vi må desværre erkende, at der stadigvæk er en lille gruppe af tilskuere, som kalder sig FCK-fans, der sætter andre menneskers helbred på spil med organiserede uroligheder på udebane. De er åbenlyst ikke interesserede i at støtte klubben på en ordentlig måde, og vi håber nu, at disse mennesker vil tænke sig om en ekstra gang, før de planlægger at bryde ordensreglement på udebane eller i PARKEN.

 

- Hvis vi kigger tilbage på 2009, kan vi registrere at vores sikkerhedsfolk har haft held med at identificere de tilskuere, som laver uroligheder på FCK’s udebaneafsnit, og vi har nu 73 personer i karantæne. Vi oplever tillige mindre ballade på udebane. Vores FCK AWAY-udebanekoncept, ekstra overvågning og den øgede indsats fra klubbens kontrollører, er nu også accepteret af langt de fleste af klubbens fans. Vi får også flere og flere henvendelser fra fans, som udtrykker støtte for klubbens kamp med at eliminere nødblus, røgbomber og uroligheder på klubbens udebaneafsnit, og den støtte er vi naturligvis glade for, siger Charles Maskelyne.

 

Klubben har tre spændende kampe tilbage mod henholdsvis CFR Cluj (i aften), OB (på søndag) og Sparta Prag (den 16. december), hvor klubben håber på massiv vokal-støtte til holdet.

 

FORZA FCK!