Samarbejdsklubber

Tillykke til Husum BK - Årets klub i København 2020

Tillykke til Husum Boldklub, som DBU København i sidste uge kårede som Årets Klub 2020 i København.

Husum BK har været samarbejdsklub med F.C. København siden efteråret 2013, og det er en gammel og traditionsrig klub, som næste år kan fejre 100-års fødselsdag!

Klubbens motto er at ”små klubber har brug for folk med store hjerter”. Og det er i høj grad de store hjerter og det frivillige arbejde blandt trænere og ledere i Husum BK, som har skabt det solide fundament og gjort klubben til et lokalt samlingspunkt.

Sådan lyder en del af DBU Københavns begrundelse for kåringen, hvor de også fremhæver klubbens samfundssind. Sidste år indsamlede de f.eks. 27.000 kr. til Knæk Cancer ved at sælge trøjer og målaktier samt stillede faciliteter til rådighed for de lokale daginstitutioner under forårets COVID-19-nedlukning.

"Vi er sindssygt hamrende stolte og beæret af denne pris," siger klubbens formand Johnny Erik Nielsen til klubbens hjemmeside. "Det er et kæmpe, kæmpe skulderklap af højeste karakter, og prisen viser, at selv mindre klubber kan få uddelt så stor og kæmpe en pris, og det viser jo, som vi altid har sagt, at vores klub er en hel speciel og fantastisk klub."

>> Læs mere om prisen på dbukoebenhavn.dk

Vi ser frem til, at fodbolden forhåbentlig snart kan komme i gang igen, og vi glæder os til igen at komme ud i Husum BK og vores mange andre samarbejdsklubber.