Telia Parken

Spillere, trænerstab og sportslig ledelse går markant ned i løn

Den sportslige ledelse, trænerstab samt alle spillere i Superligatruppen har valgt at gå 20 procent ned i løn i foreløbig de to kommende måneder.
 
Beslutningen er taget i samråd med klubbens hovedaktionærer samt bestyrelsesformand, Bo Rygaard:
 
”Vi sætter stor pris på, at spillerne og den sportslige ledelse i klubben har valgt det her skridt for at give klubben bedre og mere bæredygtige forudsætninger i en vanskelig periode. Det viser, at vi står sammen om at komme sikkert igennem en kritisk situation og stå stærkere på den anden side,” siger Bo Rygaard, mens hovedaktionær, Lars Seier Christensen, supplerer:
 
”Alle fodboldklubber og virksomheder er lige nu i en periode med stor usikkerhed. Derfor giver det god mening at være mest muligt på forkant. Det her tiltag fra spillerne og den sportslige stabs side viser, at vi alle har det samme mål: At få FCK bedst muligt gennem den her tid, så vi kan kaste al energi ind i at jagte succes, når fodbolden igen ruller,” siger Lars Seier Christensen.
 
”Vi gør det her, fordi vi gerne vil være solidariske med resten af klubben og organisationen. Vi har en masse kolleger, der er hjemsendt lige nu og andre kolleger, der arbejder hårdt for at holde hjulene i gang under vanskelige forhold. Vores mål med lønnedgangen er at sikre, at FCK står stærkest muligt som organisation efter Corona-krisen. Det er vores bidrag til at hjælpe alle i klubben bedst muligt og sende et signal om, at vi er i samme båd, og vi skal alle hjælpe klubben bedst muligt,” lyder det fra den sportslige ledelse ved Manager Ståle Solbakken og Teknisk Direktør, Johan Lange.
 
Fra spillernes side er lønnedgangen også sket ud fra et ønske om at bidrage til klubbens bedste:
 
”Vi ved, at der er en masse mennesker, der arbejder hårdt bag kulisserne hver dag for, at alt skal være bedst muligt for os spillere. Det er et privilegium at spille i en klub som FCK, hvor alt er lagt til rette for, at vi kan præstere. Vi kan ikke løse den her svære situation, men vi kan komme med vores bidrag til, at alle oplever, at vi står sammen i FCK – også når det er svært.” siger anfører Carlos Zeca.