Super Shoppen søger en glad og udadvendt ekspedient

Ny butik i Field’s og nyt navn

Interessen for F.C. København og dermed også for klubbens merchandise har været støt stigende i takt med Byens Holds flotte præstationer på fodboldbanen det seneste stykke tid. Det betyder nu, at F.C. København udvider med endnu en merchandise-butik, og som Skandinaviens bedste fodboldklub kommer denne nye butik velvalgt til at ligge i Skandinaviens største shoppingcenter i Field’s i Ørestad på Amager.

 

Åbningsdagen er berammet til 1. februar, og der vil naturligvis være masser af gode åbningstilbud. Derudover vil F.C. København også afholde en eventdag i Field’s i løbet af foråret, hvor man kan blandt andet kan møde mange af spillerne.

 

Nyt navn
F.C. København foretager samtidig et navneskifte for klubbens nu tre merchandise-butikker. Det betyder at betegnelsen Super Shoppen udgår, og at hovedbutikken på Øster Allé fremover hedder ”F.C. København Megastore”, mens de mindre butikker i Field’s og på Frederiksberg får navnet ”F.C. København Fanstore”.

 

F.C. Københavns administrerende direktør, Anders Hørsholt, ser meget frem til åbningen af den nye butik samt navneskiftet:

 

- Vi har vurderet, at tidspunktet til at foretage en navneforandring og udvide med endnu en butik er optimal, og da vi samtidig fik muligheden for at gøre dette i Field’s, var beslutningen ikke så svær. Field’s er Skandinaviens største shoppingcenter, og synligheden er naturligvis stor, hvilket vores forventninger til butikken også er. I første omgang har butikken åbent i en periode på fire måneder, og derefter vil vi endeligt vurdere, om vi permanent skal være beliggende i Field’s. Vi glæder os meget til at komme i gang den 1. februar og afprøve potentialet, siger administrerede direktør i F.C. København Anders Hørsholt, og fortsætter:

 

- Ligesom med resten af F.C. København, arbejder vi også ambitiøst og målrettet med vores merchandise. Åbningen af butikken i Field’s er blot et af mange tiltag i den kommende tid, der blandt andet skal gøre det endnu lettere at få fat i de mange FCK-produkter vi har at tilbyde. Vi arbejder stenhårdt med at produktudvikle, og vi glæder os til at præsentere de nye tiltag i den kommende tid, slutter Hørsholt.

 

Direktør for Field´s, Lotte Eiskjær Andersen, byder også F.C. København Fanstore velkommen og mener, at både Field´s butikker og kunder vil opleve store fordele ved åbningen:

 

- Field's har i forvejen et stort udvalg af sportsbutikker og med åbningen af F.C. København Fanstore styrker vi dette udvalg yderligere. Det vil også skabe øget aktivitet i sportsbutikkerne imellem og dermed give en øget oplevelse for vores kunder.