Jacob Neestrup

Neestrup: Meget stolt på klubbens og holdets vegne

"Jeg er meget stolt på klubbens og holdets vegne over det, vi har præsteret i de sidste 11 måneder," sagde Jacob Neestrup efter at han havde ført F.C. København til det sjette Champions League gruppespil.

"Det kan jo nærmest ikke gøres bedre, og på samme tid har vi udviklet dygtige unge spillere, som er solgt videre, hvilket også er noget, vi skal levere på. Så der er stor glæde og lettelse her bagefter, for jeg synes, det er en kæmpe præstation."

"Hvis man ser det store billede, så kæmper alle de største klubber engang imellem med nogle sæsoner, hvor de fyrer en træner efter mange år og skal finde ud af hvem vi er, og hvilken vej vi skal gå. Der har vi og mange andre danske og udenlandske klubber været."

"Men jeg er stolt over, at vi i den tid - også før jeg blev cheftræner - har formået at vinde et dansk mesterskab og kvalificere os til Champions League-gruppespillet. Og selv om vi var nede og dykke, har vi løftet os til at genvinde mesterskabet, tage pokalen og nu igen komme i Champions League."

"Så for mig er sæsonen 22/23 først færdig nu, og jeg glæder mig nu til et gruppespil, hvor vi skal ud og slippe os selv lidt mere løs. Hvis man ser på kampene mod Sparta Prag og Raków, så var vi rigtigt gode hjemme mod Sparta og burde have vundet med et par mål, men de tre seneste kampe, udekampen i Prag og de to Raków-kampe, var præget af forsigtighed og lidt hakkende spil, hvor vi beskyttede os selv lidt mere."

"Der kan også have spillet noget spænding og nervøsitet ind i dag, men jeg synes, at det er fortjent, at det er os, der går videre. Kampen er meget lukket og uden chancer, indtil Denis vælger at tage chancen fra 35 meter. Først tænkte jeg da lige åh nej, men jeg så her på TV bagefter, at han kigger op og ser, hvor keeperen står, så det er godt lavet, det må man bare sige."

"Raków viste igen i dag, at det ikke er tilfældigt, at de er buldret frem de seneste år med to andenpladser, et mesterskab og tre pokalfinaler. Vi har stor respekt for dem og deres historie, og det er ikke nemt at møde et hold, der stort set aldrig taber. De bliver ved til det sidste, og det var også derfor, det blev uafgjort i dag, fordi de aldrig giver op. Det er et hold, som det bliver spændende at følge fremover," sluttede Jacob Neestrup.

>> Se billetinfo om gruppespillet her