
Kotarski: Har hørt meget om Derby og glæder mig til selv at opleve det
Dominik Kotarski står over for sit første danske Derby, efter at han kom til København i sommer, og han har hørt meget om kampene på forhånd.
"Jeg har hørt, at der er en fed stemning, og at det kan været ret heftigt, og det er selvfølgelig ærgerligt, at vores fans ikke kan være der. Men jeg kender problemet fra Grækenland, hvor udefans heller ikke er tilladt," siger Kotarski.
"Jeg kan godt lide at spille den slags kampe, og Derbyer er altid noget særligt. Jeg er virkelig også nysgerrig, nu hvor jeg har hørt så meget om dem, så jeg glæder mig til selv at opleve det."
Kotarski var en af mange, der var afsted med landshold i denne periode, og så er vilkårene altid, at der kun er få træninger med alle samlet, før det går løs.
"Man skal altid lige bruge lidt tid på at finde sammen igen, men vi står et rigtig godt sted, og der er en virkelig god stemning, hvor du kan mærke, at at alle er glade for at være samlet igen."
"Nu venter der en periode med mange store kampe, hvor vi også skal ud og spille Champions League, og som jeg plejer at sige, så er det jo netop de store kampe, man glæder sig allermest til. Det er det, vi træner for til daglig, så det bliver en spændende periode, hvor vi selvfølgelig gerne vil vinde og fejre det med vores fans," siger Dominik Kotarski.
Lørdag eftermiddag går han for første gang på banen i en FCK-trøje med nummer 1 på ryggen, efter at han skiftede fra nummer 42 her i landsholdspausen.