
Kotarski: Byen, klubben og fansene hører hjemme i Champions League
Dominik Kotarski gjorde sin del af arbejdet med sikre indgreb og et par vigtige redninger kort efter Andreas Cornelius' 1-0-mål, men som altid ville han hellere fremhæve holdpræstationen - og det forstår man også godt efter de seneste halvanden måneds præstationer!
"Det er altid dejligt at bidrage til holdet, og det er jo mit job at redde, hvad der kommer, men det er ikke et "one-man-game", men en holdindsats. Vi har været virkelig gode i den her kvalifikation, og det var vi også i dag, hvor det som ventet blev en tæt kamp."
"Basel har dygtige angrjbere, og de kom godt ind i kampen og tog fat i bolden, men vores første mål åbnede kampen gav os mere luft. Måske havde vi været lidt for nervøse og kom under et unødvendigt pres, men mod slutningen synes jeg, at vi kontrollerede det fint."
"Det er bare en fantastisk følelse, og jeg er meget glad på alles vegne. Spillere, trænere, klubben, fansene."
"Vi sender en stor tak til alle fansene for den utrolige stemning, som de skabte igen i aften. Jeg har sagt det før, at København, klubben og fansene hører hjemme i Champions League, og nu er vi der. Det er bare fantastisk!" sluttede Dominik Kotarski, der har holdt målet rent i halvdelen af sine 12 første kampe.
De to vigtige redninger
Kort før der var spillet en time skabte FC Basel to gode chancer, der kunne have ændret kampbilledet, men Kotarski sørgede for, at løverne fastholdt 1-0-føringen.
Først snittede Marin Soticek et indlæg videre i feltet, som dumpede ned foran en fri Xherdan Shaqiri, men Kotarski kaste sig lynhurtigt ned i skuddet og afværgede den store chance til udligning.
Minuttet efter slog Dominik Schmid et indlæg, som Moritz Brochinski styrede mod mål ved forreste stolpe, men igen stod Kotarski, hvor han skulle. I de seks kvalifikationskampe blev han dermed kun passeret på Shaqiris straffe i Basel.
