Køge Nord bliver ny samarbejdsklub i F.C. København

F.C. København har indgået et samarbejde med Køge Nord FC. Det bliver F.C. Københavns klubsamarbejde nummer 60, hvor der er særligt fokus på børnefodbolden i breddefodbolden.

”Vi er virkelig glade for at have indgået et samarbejde med Køge Nord, da vi her kan se ind i et samarbejde, der giver værdi for begge parter, idet vi ønsker at skabe bedre børnemiljøer,” siger leder for klubsamarbejde i F.C. København Anders Hall Toft.

For formand Frederik Svane Bennedsen i Køge Nord FC betyder samarbejdet med F.C. København utroligt meget.  

“ I Køge Nord FC er vi glade og stolte over, at vi har fået denne mulighed. Vores klub har i flere år stået stille, og vi har manglet sparring, struktur og hjælp til at udvikle kerneområder i klubben,” fortæller formanden i Køge Nord FC.

Oplevelser, fællesskab og fodboldtræning
Klubsamarbejdet mellem F.C. København og de københavnske klubber har fokus på passionen for fodbold.

”Vi vil med samarbejdet bidrage til, at vores fælles passion for fodbold, opnår så høj kvalitet som muligt gennem oplevelser, fællesskab og endnu bedre fodboldtræning for alle børn,” fortsætter Anders Hall Toft.

Hos Køge Nord FC glæder de sig til den ekstra sparring og hjælp, som de vil modtage fremadrettet.

”Vi har stor tiltro til, at F.C. København kan hjælpe med at skabe den røde tråd gennem vores årgange. Derudover kan samarbejdet hjælpe os til at udvikle flere dygtige trænere og spillere på sigt,” uddyber Frederik Svane.

Det nye samarbejde skal udvikle Køge Nord FC
Samarbejdet skal ifølge Frederik Svane være med til at udvikle Køge Nord FC endnu mere.

”Vi har stor medlemsfremgang, vi har store sociale og sportslige planer, og vi har udsigter til spritnye omklædnings faciliteter. Så vi skal være parate til at vise vores stolte klub frem og tage skeen i den anden hånd og klø på,” siger Frederik Svane og uddyber yderligere.

”Derfor giver det mening at få kompetente og stærke kræfter ind til at styrke vores klub og især til ungdommen, som er vores hovedfokus. Hvem bedre til det end Danmarks største sportslige og økonomiske fodbold flagskib F.C. København,” slutter formanden i Køge Nord FC Frederik Svane.