Mohamed Elyounoussi

F.C. København forlænger samarbejdet med Unibet

F.C. København og Unibet har forlænget aftalen frem til sommeren 2027.

Partnerskabet vil også i de kommende år tage udgangspunkt i den positive fanoplevelse, hvor Unibet har været en stærk og relevant partner for FCK gennem årene med tiltag som dokumentarfilm, en helikopter midt i Parken med DM-pokalen og frigivelse af bannerplads på Sektion 12.

Samarbejdet mellem F.C. København og Unibet har siden 2012 vokset sig meget stærkt. Fokus har altid været på den gode fanoplevelse med tiltag og masser af indhold som blandt andet dokumentarfilm om FCK og fanfortællinger.

Derfor har begge parter haft et stort ønske om at forlænge samarbejdet, og det er der kommet en rigtig god aftale ud af. Fokus vil fortsat være på at skabe særlige fanoplevelser i Parken, underholdende indhold til FCKs fans, og sammen vil begge parter fortsætte rejsen med at skabe værdi for F.C. Københavns fans og Unibets kunder – naturligvis også med et fokus på tryghed og ansvarligt spil.

En stærk og loyal partner
”Unibet er en stærk og loyal partner, der er præget af en stor kærlighed til F.C. København, vores fans og klubbens udvikling," siger Mikkel Grove Lindsted, kommerciel direktør i F.C. København.

"De har først og fremmest fokus på at bidrage til fanoplevelsen samt fortællingen om klubben, og kombinationen af dette er helt afgørende for os. Unibets mangeårige engagement giver dem en stor indsigt i klubbens DNA, og det bidrager meget positivt til samarbejdet."

Partnerskabet med Unibet blev etableret i 2012, og de sidste to sæsoner har Unibet været at finde på brystet af spillertrøjen. Den nye aftale er en forlængelse af den nuværende, og Unibet fortsætter således som main partner for F.C. København. Den nye aftale løber fra sommeren 2024 til sommeren 2027.

Stort engagement og passion
”For os er det hjerteblod at være en del af F.C. København og den succes, klubben repræsenterer," siger Lars Gade, Country Manager fra Unibet.

"Vi er ovenud glade for, at vi fortsat kan bidrage til klubben og den positive udvikling. Jeg kan godt love, at det er med stort engagement og passion vi har besluttet at fortsætte vores engagement med klubben."
 
Understøtter strategien
For F.C. København har det været helt afgørende med nye aftaler, der understøtter strategien Vi er København, som i særdeleshed har fokus på at skabe et bæredygtigt samlet økosystem i klubben, så ambitionerne altid er intakte uanset resultater.
 
“Den nye aftale vidner om, at vi er en eftertragtet samarbejdspartner, og det skal vi bruge til at bygge en stærk og solid økonomisk base, der klæder os på til fremtiden,” siger Mikkel Grove Lindsted.