Skandinaviske mestre på sølvjagt

Torsdag den 26. maj skrev F.C. København sig ind i fodboldhistorien som den første vinder af det skandinaviske klubmesterskab; Royal League. Det skete efter en dramatisk finale mod IFK Göteborg, der blev besejret på straffespark.

Da vi i mellempuljen eliminerede både de regerende svenske mestre, Malmö FF, og de norske mestre fra Rosenborg BK, kan vi godt tillade os at være stolte over den samlede sejr i Royal League. Et stort tillykke til spillere og trænere!

Til gengæld må vi desværre konstatere, at det formentlig ikke lykkes os at vinde det danske mesterskab for tredje sæson i træk. For en klub med F.C. Københavns ambitionsniveau er det en skuffelse, men på den anden side er vi ikke så forvænte, at vi ikke er i stand til at glæde os over tre mesterskaber på fem sæsoner, og den kendsgerning, at vi selv kan afgøre, om vi skal slutte sæsonen som sølvvindere.

Kampen om den attraktive 2. plads, der giver adgang til næste sæsons UEFA Cup, er blevet skærpet i den seneste tid, hvor vi rent pointmæssigt desværre har foretaget en meget ublid landing efter den ekstremt flotte start på foråret. Med den udvikling in mente kom en landsholdspause for en gangs skyld bekvemt efter vores knebne nederlag til FC Midtjylland. Nu møder løverne forhåbentlig op til kampen mod formstærke Esbjerg FB med ny gejst og vilje til at bjærge sølvmedaljerne i land.

Fremragende opbakning på lægterne
Selv om vi rent pointmæssigt har haltet lidt bagefter den absolutte top i store dele af sæsonen, har vi været i stand til at holde et tilskuergennemsnit på næsten 22.000 til SAS Liga-kampene i PARKEN. Det er meget tilfredsstillende, og jeg håber og tror på, at spillerne også i de tre resterende vigtige kampe vil få en markant og højlydt opbakning fra klubbens tusindvis af dedikerede fans.

Kampene mod henholdsvis Esbjerg FB på søndag og Herfølge de 19. juni er de sidste hjemmekampe for F.C. København for to af de største profiler, der har trukket den hvide trøje over hovedet. Den ene er klubbens topscorer, Todi Jónsson, der trods utallige skadesperioder har nået 207 kampe og scoret 68 mål for Byens Hold.

Det andet farvel gælder en af klubbens absolut mest markante spillere gennem tiden. Det er vanskeligt at overvurdere Sibusiso Zumas betydning for såvel F.C. Københavns som dansk klubfodbolds forrygende udvikling i de seneste 5-6 sæsoner. Den teknisk velbegavede, men også meget arbejdsomme Zuma har tryllet sig ind i hjerterne på alle FCK-fans, og skarpest i erindringen står naturligvis hans snart næsten mytologiske saksespark mod Brøndby IF i 2001.

Todi og "Sibu" vil naturligvis blive behørigt hyldet i forbindelse med sæsonens sidste kamp mod Herfølge, men allerede nu vil jeg tillade mig et personligt og tidligt "tak for alt" til dem begge.

Velkommen til spillere, ledere og tilskuere fra Esbjerg FB.


Med venlig hilsen

Flemming Østergaard