Roskilde Pigefodbold er ny samarbejdsklub i F.C. København

Roskilde Pigefodbold er ny samarbejdsklub

”Vi er glade for at annoncere samarbejdet med Roskilde Pigefodbold, som er en vigtig del af udvidelsen af vores klubsamarbejde og en central del af vores strategi i at fremme udviklingen af fodbold for piger,” siger Anders Hall Toft, leder af FCK Klubsamarbejde.

”Gennem dette samarbejde vil vi i fælles indsats styrke vores engagement i at skabe flere muligheder for piger og ligeledes bidrage til at styrke spillerudviklingen på tværs af klubberne i lokalområdet i tæt samarbejde med Roskilde Pigefodbold og vores øvrige samarbejdsklubber i Roskilde.”

Talentchef for FCK Piger, Casper Hansen, glæder sig også over, at Roskilde Pigefodbold er blevet samarbejdsklub i F.C. København.

”Mine besøg i klubben har bekræftet mig i, at Roskilde Pigefodbold og FCK børnefodbold er et fantastisk match. Jeg oplever et fantastisk fællesskab og en god energi.”

”Vi glæder os til at inspirere og hjælpe yderligere +300 piger i vores klubsamarbejde. Desuden ser vi Roskilde pigefodbold som et strategisk godt område i forhold til den udvikling, vi er i gang med for fodbold for piger.”
Roskilde Pigefodbold ser frem til samarbejdet, fortæller klubbens bestyrelesformand Kasper Hvid.

”Gennem de sidste 10 år har Roskilde Pigefodbold skabt en veldrevet fodboldklub, hvor antallet af medlemmer stiger, og hvor spillerne trives. Det er sket i kraft af et stærkt team af både frivillige og trænere, der arbejder ud fra vores værdier: udvikling, glæde, vilje og holdet.”

”Vi har over en årrække ønsket at løfte klubben yderligere og skabe endnu bedre forudsætninger for vores spillere og trænere. I den forbindelse har vi været i dialog med flere store fodboldklubber i Danmark, som alle har ønsket et samarbejde med Roskilde Pigefodbold.

”Her har FCK vist sig at være den samarbejdspartner, der vil gå længst for at hjælpe os med den udvikling, vi ønsker for Roskilde Pigefodbold. Vi tror på, at samarbejdet med FCK kan:

  • løfte træningsmiljøet for piger på alle årgange og niveauer
  • inspirere og udvikle vores dygtige trænere
  • skabe gode oplevelser til fodboldkampe hos FCK
  • gøre det nemmere og sjovere at drive Danmarks bedste fodboldklub for piger.