Musikalsk gave i anledningen af klubbens 30-års jubilæum

Den folkekære musiker og mangeårige FCK-fan Keld Heick har i samarbejde med Martin Esmark og andre fans af klubben skabt en musikalsk hyldest til F.C. København i anledningen af klubbens 30-års jubilæum fredag den 1. juli 2022.

Det er blevet til en smuk sang, som F.C. København ligeledes er tildelt samtlige rettigheder til - og som en flot gestus tilfalder et eventuelt overskud fra nummeret tifoarbejdet i klubben.

Keld Heick: Enormt stolt
Keld Heick har skrevet teksten og lægger sammen med sangerinden Marie Carmen Koppel stemme til sangen med titlen ’København’. Om baggrunden for den musikalske gave fortæller han:

”Jeg blev for en del år siden kontaktet af Martin Esmark og et par andre FCK-fans, som ønskede at lave et musiknummer, der havde til hensigt at hylde klubben. Og da jeg selv har været medlem af KB og fulgt dem fra jeg var barn - og siden selvfølgelig FCK fra 1992 til i dag - syntes jeg, at det lød enormt spændende. Derfor bad jeg min ven og producer Jens Brockhoff om at skrive en melodi ud fra de ideer, Martin og Co. havde for projektet,” siger Keld Heick og fortsætter:

”Da jeg blev præsenteret for musikken, gik jeg i gang med at udforme teksten med de følelser, jeg altid har haft for byen og byens hold. Faktisk var det min gode gamle ven Harald Nielsen, der i sin tid overbeviste mig om det helt rigtige i overgangen fra KB/B1903 til FCK, som vi kender i dag. Jeg er enormt stolt over selv at være bare en lille bitte del af klubbens historie på denne måde - og at vi i anledningen af jubilæet i år står tilbage med en musikalsk fortolkning af F.C. København og alt det, klubben frembringer og står for,” siger den 76-årige musiker.

Martin Esmark: Håber alle vil tage godt imod
Initiativtager Martin Esmark glæder sig også over udgivelsen af ’København’:

”Det er efterhånden en del år siden, vi fik ideen til at udtrykke vores fælles passion for FCK med musikalsk inspiration fra sydlandsk fodboldkultur, som altid har fascineret mig. Vi søgte derfor efter den rette profil til at hjælpe os i mål med projektet, hvilket vi lykkeligt fandt i Keld,” forklarer Martin Esmark, der selv er mangeårig FCK-fan, og fortsætter:

”Da projektet havde ligget stille i noget tid, kontaktede jeg Daniell Askholm (Head of Fan Engagement i FCK, red.), i håbet om at vi sammen med Keld kunne få færdiggjort nummeret frem mod klubbens jubilæum i år. Jeg er som initiativtager til projektet meget rørt over, at det nu er en realitet.  Og jeg håber, at alle vil tage godt imod nummeret, som er en hyldest af den klub, vi alle elsker.”

Som klub er vi taknemmelige og ydmyge over gaven fra Keld, Martin og de andre fans, der har været med til at skabe ’København’. At klubben nu på jubilæumsdagen får denne anerkendelse, understreger den betydning, F.C. København har for rigtigt mange mennesker - og vi glæder os til at høre den i Parken i ny og næ sammen med de mange andre FCK-sange, vi har på playlisten på kampdage.

>> Lyt til nummeret på Spotify her
>> Lyt til nummeret på YouTube her

Credits:
Keld Heick feat. Marie Carmen Koppel: ’København’
Musik: Jens Brockhoff
Tekst: Keld Heick
Produktion, Mix og Mastering: Boe Larsen
Indspillet i Millfactory Studios

Medvirkende:
Keld Heick (vokal)
Marie Carmen Koppel (vokal)
Boe Larsen (keys)
Kim Thomsen (trommer)
Mikkel Riber (bas)
Jonas Krag (guitar)

Soulkoret Shiva: Susanne Ørum, Emma Sommer Rasmussen, Helle Børgesen, Rebecca Tumbiko Chipeta, Siff Bjørn Jørgensen, Anton Kløverpris Kampp, Linda Maria Csösz-Erdei, Luna Ehlers, Sofie Juliane Skjærbæk, Maria Elkadmiri, Engelberth Olsen.

Teksten til 'København':
København, København,
Hør de tusinder, der kalder dit navn!
København, du er gløden, der brænder i mig,
Jeg har skrevet dig ind i mit sind
For evigt forelsket i dig...

København, København,
Tag mig med, luk mig ind i din favn.
København, du har fyldt mig med stolthed så tit,
Når du hæver dig op i det blå
Med funklende stjerner i hvidt

København, København,
Du er mål for legender og sagn.
København, du er gammel - og stadigvæk ny, 
I mit inderste hylder jeg dig
Som frihedens evige by...

København, København 
Må dit smil bringe glæde og gavn
København, du er byernes konge mod nord,
Og din stenbro-savanne får liv 
Af stemmer, der jubler i kor:

København, København,
Hør de tusinder, der kalder dit navn!
København, du har fundet din helt egen vej,
Den er bygget af drømme og håb -

Vi deler dem alle med dig, København…
Vi deler dem alle med dig, København!