Morten Falch

Fokus på Hvidovre IF

Hvidovre IF i denne sæson
Hvidovre IF er i gang med sin tredje sæson i 1. division efter fire sæsoner i 2. division, og den seneste snes år har budt på en del op- og nedrykninger mellem disse divisioner.

Denne sæson har Hvidovre overvintret på en fjerdesidste plads med 19 point i 16 kampe, men med 12 point ned til den enlige nedrykkerplads.

Klubbens hjemmeside melder om en intakt trup fra efteråret, bortset fra at Anders Randrup har indstillet karrieren. Profilerne Nicolaj Agger og Kim Aabech har forlænget deres kontrakter, og man har også forlænget lejeaftalen med Lyngby om den offensive midtbanespiller Magnus Westergaard.

I truppen genkender vi også tidligere FCK-ungdoms- og reservespillere som Andreas Moos og Hakan Redzep. Andreas spillede her indtil for ca. 10 år siden, og Hakan nogle år senere, hvor han bl.a. var på U17-landsholdet sammen med Mads Aaquist og Danny Amankwaa.

Gensyn med Frandsen
Per Frandsen har siden 2017 været cheftræner i Hvidovre IF og vender nu tilbage til Frederiksberg, hvor han havde sin daglige gang som FCK-spiller fra 1994-96, hvor han scorede 24 mål i 68 kampe.

Per, som i dag er 50 år, fik sit gennembrud i B1903 i slutningen af 1980’erne, inden han blev solgt til franske Lille, hvorfra vi hentede ham. Fra København skiftede han til engelsk fodbold og spillede i mange år spillede for Bolton, Blackburn og Wigan, og det blev også til 23 A-landskampe for Danmark.

Per Frandsen


Indbyrdes kampe
Tre Superliga-kampe:
28.07.1996 Hvidovre-FCK 1-2 (Mate Sestan, Bjarne Goldbæk)
16.03.1997 Hvidovre-FCK 0-2 (Martin Johansen, Bjarne Goldbæk)
20.04.1997 FCK-Hvidovre 1-0 (Henrik Larsen)

Tre pokalkampe:
14.03.1993 Hvidovre-FCK 0-4 (Lars Højer 2, Michael Johansen, Mark Strudal)
25.09.1996 Hvidovre-FCK 1-2 efs (Bjarne Goldbæk, Lars Højer)
25.09.2013 Hvidovre-FCK 2-4 (César Santin, Youssef Toutouh, Igor Vetokele, Marvin Pourié)

Vi har spillet en del træningskampe, især i 90'erne, men i nyere tid har vi kun mødtes en enkelt gang, den 24. januar 2014, hvor vi vandt 3-1 på Nummer 10 på mål af Fanendo Adi, Youssef Toutouh og Yones Felfel.


Hvidovre-historien
Hvidovre er stiftet i 1925 og nærmer sig altså sit 100-års jubilæum, men klubben gjorde sig først for alvor bemærket på det danske fodboldlandkort i begyndelsen af 60’erne, da de med tre oprykninger i træk gik fra kvalifikationsturneringen til 3. division, til 2. division og til 1. division.

I modsætning til mange andre opkomlinge, var Hvidovre kommet for at blive, og allerede året efter deres debutsæson i den bedste række, så løftede de DM-trofæet i 1966!

Året efter imponerede de i Europa Cup’en for mesterhold ved at spille 2-2 mod Real Madrid i Idrætsparken, hvor 40.663 tilskuere gjorde det til en af de mest velbesøgte klubkampe i mange år. Men ikke uden dramatik, som man kan se i dette sort/hvid-klip fra en svunden tid.

I 1970 lå Hvidovre længe til at vinde guld igen, men måtte nøjes med bronze i den vanvittigt spændende sæsonafslutning, hvor B1903 tog guldet med 22/1.000-dele, som vi har fortalt om i denne podcast. I 1971 blev det til sølv, og i 1973 vandt Hvidovre sit andet danske mesterskab med Hans Aabech som topscorer.

Men ak... allerede året efter rykkede de ned på et tidspunkt, hvor der ellers kun var én nedrykker, fordi 1. division blev udvidet fra 12 til 16 hold, og det tog fire år, før de var tilbage igen i 1979.

Men igen bed de sig fast, og i 1980 vandt de pokalturneringen for første og eneste gang (5-3 over Lyngby), og i 1981 vandt de klubbens foreløbig sidste danske mesterskab. Holdet havde dengang en ung Michael Manniche som en af profilerne, og blandt andet også Klaus Nørregaard, far til Hjalte.

Også dette mesterskab kastede en stor europæisk kamp af sig, da Hvidovre trak Juventus, men tabte 1-4 i Idrætsparken foran over 30.000 tilskuere, hvorefter de klarede 3-3 i returkampen mod det stjernespækkede italienske mandskab.

Siden har det dog været småt med succes, og fra 1987-1990 rykkede Hvidovre fra 1. til 3. division, og efter Superligaen blev indført i 1991, har de kun en enkelt gang været oppe i 1996/97, hvilket endte med en hurtig nedrykning.