Flashback: Tidligere møder med Bayer Leverkusen

F.C. København har tidligere mødt Bayer Leverkusen i Champions League-playoff i august 2014, hvor tyskerne vandt begge opgør ganske overbevisende.

Forhistorien til de to kampe i efteråret 2024 var, at både vi og Leverkusen var kvalificeret uden at være nationale mestre, men i foråret 2014 holdt det hårdt for begge hold at sikre adgangen til Champions League i foråret 2014.

Bundesligaens nr. 1-3 gik direkte i gruppespillet, mens nr. 4 gik direkte til playoff, og den fjerdeplads fastholdt Leverkusen lige akkurat med et enkelt point mere end Wolfsburg, der havde jagtet dem i de sidste runder.

Vi havde nærmest opgivet Champions League-håbet, da vi med tre runder igen var otte point efter topholdene AaB og Midtjylland, men så vandt vi først i Viborg og siden en legendarisk 3-2-sejr i Herning. Christian Bolanos headede sejrsmålet ind i tillægstiden, hvor vi havde spillet det sidste kvarter i undertal efter en udvisning af Georg Margreitter.

Da ulvene også snublede i sidste spillerunde, snuppede vi andenpladsen med en hårdt tilkæmpet sejr over OB – og dermed en billet til Champions League Q3 i ”non-Champions route”.

Her slog vi ukrainske Dnipro efter 0-0 ude og 2-0 hjemme, og som useedede i playoff kunne vi trække Arsenal, Porto, Zenit, Napoli eller Leverkusen, og det blev så tyskerne.

Den første kamp i Parken
Kun 18.221 tilskuere mødte op i Parken, og det lyder ikke af meget i dag, men var ganske pænt dengang, hvor kun Derbyerne trak over 30.000 - og så de helt store tre kampe mod Real Madrid, Juventus og Galatasaray i Champions League-gruppespillet året før!

Det hjalp nok heller ikke på tilskuertallet, at vi havde haft en sløj sæsonstart i Superligaen med kun en sejr i de første fem kampe, men de fremmødte så et brag af en indledning! Leverkusen kom foran efter fem minutter, men inden der var gået et kvarter, førte vi 2-1 på mål af Mathias Zanka og Daniel Amartey! 

Daniel Amartey og Thomas Delaney


Leverkusen var dog bare for stærke og kom foran 3-2 inden pausen og var også tæt på 4-2. Det var de også et par gange i 2. halvleg, men stillingen holdt sig og gav et meget vanskeligt, men ikke helt umuligt udgangspunkt før returkampen.

Hurtig afgørelse i returkampen
Det spinkle håb holdt kun få minutter på Bay Arena, for efter seks minutter var vi bagud 0-2, og det blev 0-3 efter en halv time og 0-4 midt i 2. halvleg.

Da var alles for længst vorbei for københavnerne, der i øvrigt havde både Delaney og Cornelius på holdet dengang - og tyskerne havde den nuværende sportsdirektør Simon Rolfes på holdet.


"Kampen var jo ovre efter seks minutter, så det blev en kamp, så det blev en lang kamp, hvor vi måtte arbejde hårdt for at holde moralen og organisationen, så det ikke blev rigtig, rigtig stygt," sagde Ståle bagefter.

Vi kom i stedet i Europa League-gruppespil, hvor vi også indkasserede nogle grimme nederlag i Parken på 0-4 til Club Brugge og 1-5 til Torino, men endte dog med en pokalsejr og sølvmedaljer i Superligaen. Desværre havde Danmark i mellemtiden mistet sin anden UCL-plads, så sølvet rakte ”kun” til Europa League-kvalifikation.

Men vi mødte Leverkusen på et tidspunkt, hvor Ståle og Johan Lange stadig var i gang med en større genopbygning af hele holdet, som først for alvor gav bonus med mesterskaberne i 15/16- og 16/17-sæsonerne.

Leverkusen blev nr. 2 i CL-gruppen med Monaco, Zenit og Benfica, men røg ud i 1/8-finalerne på straffespark til Atletico Madrid efter 1-0 hjemme og 0-1 ude - og endte 14/15-sæsonen på fjerdepladsen i Bundesligaen.

 

Matchfacts
Tirsdag den 19. august 2014, kl. 20.45. Champions League-playoff, 1. kamp
F.C. KØBENHAVN-BAYER LEVERKUSEN 2-3 (2-3)
5.: 0-1 Stefan Kiessling
9.: 1-1 Mathias Zanka Jørgensen
13.: 2-1 Daniel Amartey
31.: 2-2 Karim Bellarabi
42.: 2-3 Son Heung-Min
18.221 tilskuere. Dommer: Carlos Velasco Carballo, Spanien

>> Læs referat af kampen her


FCK:
1 Stephan Andersen – 2 Tom Høgli, 4 Pelle Nilsson, 25 Mathias Zanka Jørgensen, 3 Pierre Bengtsson – 32 Danny Amankwaa, 6 Claudemir (53.: 22 Steve De Ridder), 18 Daniel Amartey, 8 Thomas Delaney (anf.) - 9 Bashkim Kadrii, 11 Andreas Cornelius

Ikke benyttet: 21 Johan Wiland, 7 Franco Mussis, 15 Mikael Antonsson, 23 Marvin Pourié, 33 Yones Felfel og 36 Brandur Olsen. Træner: Ståle Solbakken

Leverkusen:
1 Bernd Leno – 26 Giulio Donati (46.: 16 Tin Jedvaj), 5 Emir Spahic, 21 Ömer Toprak, 17 Sebastian Boenisch – 27 Gonzalo Castro, 6 Simon Rolfes (anf.) – 38 Karim Bellarabi (83.: 19 Julian Brandt), 10 Hakan Çalhanoglu (88.: 9 Josip Drmic), 7 Son Heung-Min – 11 Stefan Kiessling

Ikke benyttet: 25 Dario Krešic, 3 Stefan Reinartz, 15 Levin Öztunali, 18 Wendel. Træner: Roger Schmidt


Onsdag den 27. august 2014, kl. 20.45. Champions League-playoff, 2. kamp
BAYER LEVERKUSEN-F.C. KØBENHAVN 4-0 (3-0)
2.: 1-0 Son Heung-Min
7.: 2-0 Hakan Calhanoglu
31.: 3-0 Stefan Kiessling, str.
65.: 4-0 Stefan Kiessling
23.321 tilskuere Dommer: Mark Clattenburg, England

>> Læs referat af kampen her

FCK:
1 Stephan Andersen – 2 Tom Høgli, 25 Mathias Zanka Jørgensen, 15 Mikael Antonsson, 3 Pierre Bengtsson – 32 Danny Amankwaa (75.: 23 Marvin Pourié), 6 Claudemir, 8 Thomas Delaney (anf.), 24 Youssef Toutouh (58.: 19 Rúrik Gíslason) - 9 Bashkim Kadrii, 11 Andreas Cornelius (46.: 22 Steve De Ridder)

Ikke benyttet: 21 Johan Wiland, 4 Pelle Nilsson, 33 Yones Felfel, 36 Brandur Olsen. Træner: Ståle Solbakken

Leverkusen:
1 Bernd Leno – 16 Tin Jedvaj, 5 Emir Spahic, 21 Ömer Toprak (54.: 14 Kyriakos Papadopoulos), 17 Sebastian Boenisch – 27 Gonzalo Castro, 6 Simon Rolfes (anf.) (65.: 3 Stefan Reinartz) – 38 Karim Bellarabi, 10 Hakan Çalhanoglu, 7 Son Heung-Min – 11 Stefan Kiessling (73.: 9 Josip Drmic)

Ikke benyttet: 25 Dario Krešic, 15 Levin Öztunali, 18 Wendell, 19 Julian Brandt. Træner: Roger Schmidt