Erik Mykland "RESPEKT"

Midt i en spændende og hektisk afslutning på en fantastisk sæson for F.C. København skal vi her på søndag bruge lidt tid til at sige farvel til en af klubbens og Skandinaviens mest spændende fodboldprofiler: Erik Mykland.

Den smidige lille nordmand kom til F.C. København efter et lidt mislykket ophold i Tyskland, og fra dag 1 viste han til træning og kampe, at han var en klassespiller. Myggen var noget specielt, han havde - og har stadigvæk - en kærlighed for sporten, som var den afgørende drivkraft, et fantastisk overblik kombineret med en sublim teknik for at kompensere for sin manglende statur, og sammen med Peter Nielsen var han en del af Danmarks bedste defensive midtbane i mesterskabssæsonen 2003.

Erik var en stjerne uden stjernenøkker, en klubmand, altid loyal, villig til at dele sine erfaringer med medspillere og bruge tid til at vejlede de unge talenter. De danske medier kom ikke tæt på ham som person - og det er deres egen skyld - men spillerne på holdet snakker stadigvæk varmt og kærligt om Erik. Han var populær i omklædningsrummet og gav sig altid 100% på banen, selvom hans skade tydeligt gav ham mange smerter til sidst.

Han vil være husket som en af Skandinaviens allerbedste spillere gennem de sidste 10 år. Det har været en ære, at have ham i vores klub. Tak for denne gang Myggen.