Den første jubilæumspodcast

F.C. København udgiver nu "Historietimen" - den første af en række jubilæums-podcast om klubbens 25-årige historie.
 

Opdateret fredag 20.45: Podcasten er nu også tilgængelig i iTunes her. Giv den gerne en rating og en kommentar med på vejen!

Per Wind er første gæst
De faste værter i podcasten er Jesper Larsen og Torkil Fosdal, og i hvert program har de en gæst fra FCK-universet, der fortæller om sine år i klubben. Den første podcast blev optaget på selve klubbens 25-års fødselsdag - under træningslejren i Østrig - og gæsten er den tidligere målmandstræner og nuværende Team Manager Per Wind.

Kort om værterne
Jesper Larsen er til daglig massør i klubbens sundhedssektor og har været med hele vejen siden 1992, bortset fra et enkelt år. Han har således fulgt spillere og trænere på allernærmeste hold gennem både de gode og mindre gode tider, og han har en guldgrube af anekdoter, der venter på at blive fortalt.

Torkil Fosdal har skrevet for F.C. København siden 1992. I mange år som skribent til kampprogrammet og andre publikationer, og senere til hjemmesiden og sociale medier. I dag er han journalist i FCK Media og har bl.a. været redaktør på klubbens nye jubilæumssite.

De næste podcast
Historietimen kommer ikke på faste tidspunkter, men bliver annonceret på FCK.DK og vores sociale medier - og vi opfordrer selvfølgelig til, at du abonnerer på kanalen i dit sædvanlige podcast-feed, så du automatisk får de nye udgivelser. Her er navnet på podcasten blot "F.C. København".

Der er ikke planlagt et bestemt antal jubilæumspodcast, men forventningen er, at der kommer 10-12 udsendelser i løbet af efteråret.

Fanradioen
Vi vil for god ordens skyld nævne, at F.C. Københavns Fanradio uændret kører videre som en helt uafhængig fanradio med masser af aktualitetsstof om det, der sker lige her og nu i og omkring klubben - og det håber vi, den bliver ved med i mange år!