Jacob Neestrup

Neestrup: Brugbart, men ikke helt perfekt resultat

"Det var vigtigt for os at vinde den her kamp, og vi fik et godt udgangspunkt med et brugbart, men ikke helt perfekt resultat," sagde Jacob Neestrup efter 2-1-sejren over Viborg FF i den første af to pokalsemifinaler.

"Jeg er tilfreds med vores evne til at skabe afslutninger og farlige situationer og store chancer, men jeg er ærgerligt over, at vi også selv giver for meget væk for nemt."

"På en heldig dag, havde vi vundet med to mål, men på en uheldig dag, kunne det også være endt uafgjort."

"Men Viborg er også et godt hold, som man ikke bare kører over, og på den måde mindede det lidt om de to pokalsemifinaler sidste år, der også var tætte, og hvor vi vandt den begge med et mål."

"Da vi mødte Nordsjælland i semifinalerne var det også tæt, hvor vi tabte deroppe med en og med en del besvær vandt med to i Parken."

"Forskellen er så bare, at vi ikke er det samme sted i år, som vi var sidste år, men en sejr er altid et godt resultat, og så må vi tage derop om tre uger og gøre arbejdet færdigt."

"Men nu gælder det først og fremmest om at restituere godt, for vi har kun tre dage til den næste vigtige kamp, når vi møder Nordsjælland her i Parken. Det var også derfor, vi blandede kortene som vi gjorde i dag og lavede de udskiftninger undervejs, som vi gjorde."

"Det var også meningen, at Geovanni skulle have afløst Dadason til sidst, men da Buta fik problemer, satte vi Birger ind i stedet for på backen," sagde Jacob Neestrup.