Guldfest i Fælledparken

FCK-FCN: Dagen derpå

Ny finale forude
"Hvem gider ligge derhjemme under dynen" lyder det i en af de mange F.C. Københavnske fansange, og det gider de nybagte danske mestre nok godt i dag - og en hel del af drengene fra tribunen!

Mandagens planlagte restitutionstræning blev da også aflyst i går aftes, da mesterskabet var en kendsgerning, og spillerne møder først ind tirsdag middag og træner kl. 13 på Nummer 10. Det bliver sidste gang i sæsonen, du kan se træningen, for onsdag er den lukket, og efter torsdagens pokalfinale går truppen på tre ugers ferie - bortset fra de, der skal med deres landshold i juni. 

>> Bliv klædt på til guld i Fanshoppen

Guldfest i Fælledparken
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Når enden er god...
Uge efter uge har vi set på tabellen, mens vi nærmede os det, som Jacob Neestrup hele har forudsagt, nemlig at det ville være tæt hele vejen og først blive afgjort til allersidst.

Superligatabel


>> Læs referat af FCN-kampen her

Uden her at gå i detaljer med hele sæsonens forløb med op- og nedture, så lad os bare glæde os over vores fantastiske slutspurt. Efter de sene nederlag til Brøndby og Midtjylland i midten af april (runde 25 og 26) sluttede vi af med at vinde fem af seks Superligakampe. Dertil kommer de to sejre i pokalsemifinalerne med Viborg.

Men marginalerne var små, for havde Thomas Delaney for eksempel ikke udlignet mod Midtjylland i tredjesidste runde, kunne de selv har kørt mesterskabet hjem, for de vandt jo også deres to sidste kampe. Og vi kunne have kørt det hjem sidste sæson, hvis vi ikke havde tabt til dem i Parken i tredjesidste runde efter at have spillet dem ud af banen.

Nu ser vi frem til igen at spille Champions League-kvalifikation, hvor vi indtræder i Q2 og vil være seedet hele vejen til playoff, hvis vi når dertil. Q2 spilles 22./23. og 29.-30. juli, og UEFA trækker lod til Q2 den 18. juni.

Vi spiller altså europæisk lige efter første spillerunde i 3F Superliga, som er weekenden den 19.-20. juli, så uden at tage noget for givet, ligner det ikke en søndagskamp i første runde, men det må tiden vise.

>> Se datoplanen for efteråret her
 

Victor Froholdt, Oliver Højer, Amin Chiakha og Oscar Buur
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


>> Afsked og hyldest i Parken

Flest clean sheet
I går holdt vi målet rent for 11. gang i Superliga-sæsonen, og det er flest af alle. Vi har også lukket færrest mål ind af alle - 33 i 32 kampe. Diant Ramaj tegnede sig for syv, og Nathan Trott for fire.

Dertil kommer i øvrigt ni clean sheet i vores 22 kampe i pokalen og Europa.

Diant Ramaj
Sådan kan man også "holde et clean sheet"... Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Gabriel
Gabriel har det efter omstændighederne godt. Vores stærke brasilianske stopper blev båret fra banen med hjernerystelse efter det alvorlige sammenstød med Lucas Høgsberg kort inden pausen, og han blev kørt til observation på Rigshospitalet, men udskrevet i løbet af aftenen. Forinden havde César Santin besøgt ham og overrakt ham guldmedaljen.

Alle var naturligvis dybt berørt af uheldet, men spillerne var i kontakt med Gabriel fra omklædningsrummet efter kampen, hvor han allerede havde det bedre. Trist at han ikke kunne være med til at fejre det mesterskab, som han har så stor en andel i. 

Han har spillet 42 kampe, siden han debuterede i udekampen mod Banik Ostrava i august. Kun tre gange var han ikke på banen i efteråret, og i foråret er han startet inde hver gang, bortset fra hjemmekampen mod Randers, hvor han havde karantæne 31. marts.

Vi ønsker alle Gabriel fortsat god bedring!

Gabriel Pereira


55 kampe
Det har været en lang sæson, der på torsdag slutter med kamp nr. 55. Kun tre sæsoner før har vi spillet flere på en sæson:

06/07: 58 (primært pga Royal League)
16/17: 57 (36 kampe i Superligaen)
19/20: 56

I 06/07 var det primært fordi vi stadig spillede Royal League, mens vi kvalificerede os til vores første europæiske gruppespil. Superligaen var dengang på 33 kampe, mens den i 16/17 og 19/20 var på 36 kampe. Havde vi også spillet 36 kampe denne sæson, havde vi ramt hele 59 kampe.


Carlsberg Man of the Match
Victor Froholdt vandt igen afstemningen om Carlsberg Man of the Match, denne gang dog "kun" med ca. 31 % af stemmerne. Uheldige Gabriel førte længe, efter vi åbnede afstemningen i pausen, og han endte også med andenpladsen, mens Kevin Diks fik tredjeflest stemmer i sin afskedskamp i Parken.

Victor Froholdt

 

Mads Nielsen mindet i Parken
I går blev vores nyligt afdøde kollega, Mads Nielsen, æret i det 60. minut af kampen.

Mads var i over 30 år ansat i F.C. Københavns og Parkens økonomiafdeling samt mangeårig kasserer og revisor i Fanklubben og bærende kraft i lokalafdelingen i Ballerup/Måløv/Skovlunde. Mads gik på pension sidste år og blev bisat i fredags.

Vi savner ham, og kunne godt have undt ham at opleve endnu et dansk mesterskab til klubben, der stod hans hjerte så nær gennem alle årene. Æret være Mads' minde.

Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport

Kampstatistik

Kampstatistik