









Ti titler i 10'erne - jagten fortsætter i 20'erne
Efter et ti-år, der slog alle rekorder hvad angår titler og europæiske gruppespil, har vi nu taget hul på 20'erne, hvor jagten på succes naturligvis fortsætter.
Denne sæson er vi stadig med i alle tre turneringer, og der er ca. halvanden måned til det går løs i 3F Superligaen og Europa League - og ca. to måneder til vi spiller pokalkvartfinale.
Som du kan se på billederne øverst i artiklen, så fejrede vi 10 titler i 10'erne fordelt på seks mesterskaber og fire pokaltitler - heraf to gange The Double. Det var en fremgang på to titler i forhold til 00'ernes seks mesterskaber og to pokaltitler.
På den europæiske scene er vores fremgang endnu mere markant: i 10'erne kvalificerede vi os til 3 Champions League-gruppespil og 6 Europa League-gruppespil, mens 00'erne bød på 1 Champions League-gruppespil og 2 Europa League (UEFA Cup)-gruppespil.
Desuden glæder vi os over, at vi sidste sæson nærmede os det tilskuergennemsnit til Superliga-hjemmekampe, som vi gik ind i 10'erne med, efter at tallet var dykket lidt i løbet af ti-året. Med 17.260 i 18/19-sæsonen nåede vi det højeste siden 10/11-sæsonen. (Se udviklingen her.)
Tak for støtten i det seneste ti-år - vi glæder os til 20'erne sammen med jer!
Programmet i den nærmeste fremtid
6. januar, kl. 15.00: Det åbne billetsalg begynder til Celtic-hjemmekampen
13. januar, kl. 11.00: Første træningsdag efter vinterpausen på Nummer 10
15. januar, kl. 18.00: FCK Inside i Telia Parken
18. januar, kl. 10.30: Åben træning i Telia Parken
25. januar, kl. 12.00: Første træningskamp mod Halmstads BK i Telia Parken
27. januar-8. februar: Træningslejr i Portugal (bl.a. kampe mod FC Astana og IFK Norrköping)
14. februar, kl. 19.00: Esbjerg-FCK, 3F Superliga-forårspremiere
20. februar, kl. 18.55: FCK-Celtic, Europa League 1/16-finale