Mohamed Elyounoussi

Tottenham-FCK: Dagen derpå

Corner: Meget svag præstation
"Det var generelt en meget svag præstation i stort set alle dele af spillet," sagde Andreas Cornelius.

"Både den måde, vi forsvarer på, og den måde, vi bygger op på, og alle de foræringer, vi giver væk. Det er meget langt fra en F.C. København-præstation."

Corner kom ind til de sidste 20 minutter, hvor vi var en mand i overtal, men alligevel var gået fra 0-2 til 0-4.

"Vi kunne jo potentielt få lidt momentum, da de fik et rødt kort, men vi begynder at miste kontrollen endnu mere. De kører den en omstilling efter den anden, og vi burde jo kontrollere fuldstændig med en mand i overtal."

"Så når man kommer ind bagud 0-4, så er det lidt op ad bakke, men jeg synes, altså også efter jeg kom ind, at vi ikke gør det, som træneren siger. Vi får ikke spillet ud på siderne og får bolden ind i feltet. Vi talte allerede i pausen om, at vi spiller den for meget igennem midten, og vi vil gerne spille rundt om dem, og det er der mulighed for, men vi får ikke gjort det."

Andreas Cornelius
Foto: Gaston Szerman, FCK Media


Ca. 3.000 FCK-fans var med i London, som bakkede flot op, også efterhånden som modgangen meldte sig.

"Jeg synes, de gjorde en flot figur," lød det anerkendende fra Corner. 

"Man kunne høre dem gennem hele kampen, så der er stor respekt for herfra. Jeg synes, de leverede i dag," sagde han - og der skal nok være streg under "de".

FCK-fans på Tottenham Hotspur Stadium
Foto: Frederikke Hejbøl Jensen, FCK Media



Korte facts
Det var første gang siden midten af august, at Mohamed Elyounoussi og Gabriel blev udskiftet Elyounoussi blev senest udskiftet hjemme mod Malmö FF, og Gabriel ude mod FC Nordsjælland.

Elias Achouri spillede sin kamp nr. 99 og kan dermed fejre 100-kamp jubilæum på søndag i Vejle. William Clem mangler tre kampe i at nå de 100.

Inden aftenens øvrige kampe i ligafasens 4. runde, så ligger vi nr. 33 af 36 med det ene point fra Leverkusen-kampen i Parken.

Lige over og under os ligger vores kommende modstandere, Villarreal og Kairat Almaty, og nederst ligger Benfica og Ajax. Disse fire hold har dog kun spillet tre kampe.

De 12 hold, der p.t. ligger nr. 25-36 - hvorfra man ikke går videre fra ligafasen - har tilsammen kun vundet to kampe, og det er Athletic Club og Union SG på nr. 25 og 26.

>> Se tabellen her

Youssoufa Moukoko
Foto: Gaston Szerman, FCK Media


Thomas Frank: Elsker spillernes comeback-mentalitet
"Først og fremmest synes jeg, at spillerne reagerede fantastisk på en dårlig præstation," sagde Thomas Frank til klubbens hjemmeside og hentydede til lørdagens 0-1-nederlag til Chelsea.

"I livet og i fodbolden, du får modgang, og det handler om, hvordan du reagerer på det, og jeg elsker spillernes comeback-mentalitet. Vi har talt om det de sidste to dage, og de var virkelig fast besluttet på at vende tingene og vise, hvor meget mere de kan."

"Jeg synes strukturen var god i dag i det offensive spil, i fase to - 3-2-5 eller 3-1-6, uanset hvad vi kalder det, for lige at tale lidt taktik - men også evnen til at spille fremad synes jeg var god."

"Og den måde, spillerne steppede op på efter det røde kort... wow, det var meget, meget imponerende," sagde Thomas Frank efter sejren, der indtil videre sendte Tottenham op i Top 8.
 

Kampstatistik

Kampstatistik