Silber: De er lidt ømme, men jeg har det fint

Silber: De er lidt ømme, men jeg har det fint

Dramatiske billeder af klubbens midtbanespiller, Michael Silberbauer med manglede fortænder, har præget dagens aviser. Manden selv har været til tandlægen i dag, fået nogle midlertidige tænder og regner med at være klar til klubbens vigtige pokalkamp i Esbjerg på onsdag.

- Jeg har mistet én af mine fortænder før i en træningskamp, så jeg har haft en bro, som nu er blevet smadret. Nu har jeg også mistet en af tænderne bag broen og en anden tand er knækket. Jeg har været til tandlægen i dag og fik nogle midlertidige tænder til dække hullerne, og vi skal inden for de næste par uger se hvor mange af de andre tænder, der overlever. Lige nu er jeg ikke helt sikker på hvor mange tænder jeg kommer til at tabe, sagde Michael Silberbauer til FCK.DK efter dagens træning, hvor han deltog. Efterfølgende kiggede han fremad:

- De er lidt ømme, men jeg har det fint og jeg regner med at jeg er til rådighed på onsdag til kampen i Esbjerg, slutter Silber med et smil – inklusiv tænder!