Sikkerhedsrapport fra F.C. København – Galatasaray

Overordnet set er F.C. København tilfredse med afviklingen af kampen og sikkerheden. Op til opgøret havde klubben udsendt sikkerhedskrav, regler og procedurer til alle billetkøbere. Disse blev generelt overholdt, ligesom F.C. København havde gennemført initiativer i forhold til på forhånd at få udpeget fans af udeholdet med billetter til andre afsnit af stadion og fik 600 af dem flyttet til D-tribunen. Dette minimerede risikoen for episoder til gene for resten af publikum og for at sikkerheden i PARKEN leve op til klubbens og UEFA’s standard. Men følgende episoder omkring aftenens kamp har FCK noteret sig som uregelmæssige til denne kamp:

Cirka 60 minutter før kick-off opstod en episode på Nedre B-tribune, hvor F.C. Københavns mest engagerede fans opholder sig. Her havde en gruppe tilhængere af Galatasaray indfundet sig med billetter, som de har købt på trods af klubbens udmeldinger om at dette er imod alle UEFA’s regler, PARKENs ordensreglement og politiets anbefalinger. Gensidige provokationer resulterede i, at cirka 100 af disse tilskuere blev flyttet eller bortvist fra stadion på grund af brud på ordensreglementet og af hensyn til sikkerheden på stadion. 

  • Generelt blev cirka 200 tilskuere afvist ved indgangene til PARKEN på grund af brud på ordensreglementet, da de tydeligt havde tilknytning til udeholdet, men billet til andre afsnit af PARKEN end det specielt dedikerede til udeholdets fans. 75 blev bortvist fra selve stadion.
  • Til trods for ekstraordinære sikkerhedstjek i anledning af den optimerede sikkerhed, var alle tilskuere inde på stadion kl. 20.48 – 2 minutter efter kick-off.
  • Cirka 50 fans af Galatasaray på Nedre B-tribune blev overvåget og beskyttet af vagter og politi under hele kampen. Dette forløb uden yderligere problemer.
  • Der blev minimum én gang konstateret affyring af kanonslag fra Galatasarays afsnit. Der blev adskillige gange registreret kast med mønter, lightere og andre lignende genstande fra Galatasarays fanafsnit på D-tribunen.
  • Efter kampens afslutning opstod der flere interne slagsmål på Galatasarays fanafsnit på D-tribunen. Politi og vagter rykkede ind for at bryde grupperingerne op. Episoden resulterede i cirka 70 ødelagte sæder.
F.C. København er generelt tilfredse med afviklingen af en stor kamp og en stor sikkerhedsmæssig udfordring, som klubbens sikkerhedspersonale heldigvis var godt forberedte på, ligesom de flere initiativer klubben havde lavet sammen med bl.a. Musa Kekec, for at få flyttet flere af de danske Galatasaray-fans, var med til at sikkerheden levede op til standarden i PARKEN. 

Klubben vil også gerne rose samarbejdet med Københavns Politi, der hjalp til med at holde fangrupperne adskilt inden kampen uden for stadion og hvis generelle tilgang til servicering og behandling af publikum til kampen var med til at sikre en positiv stemning omkring hele aftenen. F.C. København har natten til onsdag været i kontakt med politiet der meddeler, at der ikke har været nogen episoder eller problemer i byen, efter stadion blev tømt, der kan relateres til fodboldkampen mellem F.C. København og Galatasaray.