Rosenhøj BK bliver en del af F.C. Københavns Klubsamarbejde

Rosenhøj BK bliver en del af FCK Klubsamarbejde

Vi er glade for at præsentere Rosenhøj BK som ny samarbejdsklub.

”Vi er virkelig glade for og stolte over, at Rosenhøj kan se værdien i at blive en del af vores klubsamarbejde, hvor vi ser frem til at bidrage med sportslig udvikling og sociale oplevelser for deres medlemmer mange år frem.” fortæller Anders Hall Toft, der er leder af FCK’s klubsamarbejde

”Vores klubsamarbejde har en rigtig høj prioritet i det samlet FCK-system, hvoraf værdien afspejles ved, at vi med syv ansatte besøger skiftende samarbejdsklubber 15-20 gange om ugen."

"Her ønsker vi at udvikle bedre børnemiljøer, som omhandler udvikling og anerkendelse af børn på alle niveauer og med forskellige forudsætninger," siger Anders Hall Toft.

>> Læs mere om FCK's klubsamarbejde

Inspiration og videreudvikling
”Vi i Rosenhøj Boldklub er rigtige glade for at blive en del af F.C. Københavns klubsamarbejde," siger Tommy Salo, ungdomsformand for Rosenhøj BK.

"Vores store fokus i forhold til samarbejdet er at give inspiration til vores i forvejen dygtige trænere og give dem mulighed for videreudvikling gennem sparring og vidensdeling.”

”Vi håber, at vi gennem endnu dygtigere og uddannende trænere kan skabe et endnu mere inspirerede træningsmiljø for vores unge medlemmer, da dette forhåbentligt kan være med til både at fastholde og tiltrække nye spillere til klubben."

"Vi glæder os rigtigt meget til at komme i gang med det spændende samarbejde, som venter forude,”  siger Tommy Salo.

Kultur og historie
”I Rosenhøj kan man virkelig mærke kulturen og historien, der er blevet skabt af de frivillige kræfter," fremhæver Anders Hall Toft.

"Derfor er det med stor ydmyghed, at vi håber, at vi med samarbejdet med Rosenhøj kan være fungerende inspiratorer og rollemodeller, idet vi gerne vil give noget tilbage til børnene og de mange frivillige, som vi glæder os helt vildt til at møde og samarbejde med.”

Fra tvillingerne til Jonas
Allerede før F.C. Københavns tilblivelse i 1992 var Rosenhøj leveringsdygtig i fodboldtalenter, som også F.C. København og vores moderklubber har nydt godt af.

Tvillingerne Martin og Michael Johansen spillede således børnefodbold i Rosenhøj, inden de skiftede til KB og siden til B1903 og var med fra starten i F.C. København. Også Jonas Wind fik sin tidlige fodboldopdragelse i Rosenhøj, inden han skiftede til F.C. Københavns Talentafdeling, og også vores nuværende målmandstræner Kim Christensen har spillet i Hvidovre-klubben.
 

Jonas Wind