Roony Bardghji
Peter Christiansen og Roony Bardghji
Roony Bardghji
Roony Bardghji
Roony Bardghji
Roony Bardghji

FCK forlænger med Roony Bardghji

F.C. København har forlænget kontrakten med Roony Bardghji, så den gælder til udgangen af 2025.

Roony Bardghji kom til Talentafdelingen i 2020 og spillede U17 og U19, inden han fik førsteholdsdebut i Parken kort efter sin 16 års fødselsdag. Her blev han klubbens yngste debutant nogensinde, og ugen efter blev han Superligaens yngste målscorer nogensinde.

Nu er den 17-årige svensker en fast del af førsteholdstruppen med 28 kampe for FCK.

PC: Vi er meget tilfredse
”Vi er meget tilfredse med, at vi er blevet enige om en ny aftale med Roony, som åbenlyst er et stort talent og allerede nu bidrager med en masse til vores hold og trup. Det har været en meget lang proces at komme i mål med det her, men nu er vi der,” siger Peter Christiansen

Roony: Glad for at vi er nået til enighed
Roony Bargdhji glæder sig over, at han har sin fremtid på plads i København med den nye aftale.

”Jeg har følt mig hjemme i FCK siden den første dag, jeg kom her."

"Klubben har altid taget sig godt af mig og min familie og givet mig perfekte rammer for min udvikling som spiller. De har vist mig stor tillid i en meget ung alder, og jeg har hele tiden været omgivet af dygtige trænere, medspillere og stab."

”Det har hele tiden været mit ønske at fortsætte i FCK, og jeg er glad for, at vi er nået til enighed, så jeg kan fortsætte her og tage de næste skridt i min udvikling."

"Det er en drøm for mig at spille for FCK og i Parken, og både klubben og jeg har store ambitioner om at blive endnu bedre. Det ser jeg frem til at arbejde videre på, for der er stadig masser at bygge på for mig."

Neestrup: Meget dedikeret og professionel
Cheftræner Jacob Neestrup glæder sig også over forlængelsen af aftalen:

”Roony er et meget stort talent, der allerede nu kan afgøre kampe på højt niveau, og det er først og fremmest hans fortjeneste, at han allerede nu er nået så langt."

"Der er dog heller ingen tvivl om, at vores talentafdeling har givet ham de rigtige rammer og udfordringer, mens der også på seniorniveau blev vist tillid med det samme."

”Vi glæder os til at arbejde videre med Roony. Han er meget dedikeret og professionel omkring sin fodbold og udvikling, og der er helt sikkert flere lag at bygge på ham, inden han en dag skal videre ud i verden,” siger Jacob Neestrup.