Spillerne går på banen

Evaluering efter Derby

Søndag eftermiddag var der Derby i København med næsten 33.000 mennesker i Parken, der så F.C. København vinde med 4-1 over Brøndby. Desværre var der nogle ganske få af dem, der valgte at opføre sig helt utilstedeligt, mens der også var budskaber på tifo og bannere, som F.C. København tager afstand fra.

Siden kampen søndag har F.C. København været i dialog med myndighederne og Brøndby omkring kampen:

Vold og hærværk hører ingen steder hjemme
”Vi er meget kede af og frustrerede over, at en meget lille del af dem, der var i Parken søndag endte med at kaste negative skygger over det, der skulle være en fest for en masse fodboldfans i København. De episoder, der udspillede sig i udebaneafsnittet, har Brøndby allerede kommenteret på, og vi kan kun tilslutte os, at det var langt, langt over grænsen. Vi havde allerede gjort vores holdning klar endnu engang før Derbyet omkring vold og hærværk. Heldigvis kan vi også konstatere, at situationen medførte en række anholdelser og der følger nu erstatningskrav fra vores side samt et retsligt efterspil for dem, der stod bag. Det samme gælder for dem, der smed kanonslag på banen, hvor minimum en person blev anholdt allerede under kampen. Ud over de episoder i udebaneafsnittet forløb afviklingen af kampen inde på stadion, ud fra et sikkerhedsperspektiv, godt,” siger direktør i FCK, Jacob Lauesen og fortsætter.

Flot tifo ødelagt af et forkert budskab
”Når det er sagt, så er vi for vores eget vedkommende meget kede af nogle af de budskaber, der kom fra enkelte af vores fans side. Det ene i en ellers stor og flot tifo, hvor man uden vores viden, tilsvinede politiet. Det synes vi er en helt misforstået og forkert tilgang at have til de mennesker, der er med til at gøre det muligt, at vi kan afvikle kampe som den søndag. Det tager vi, som vi også har sagt tidligere, afstand fra, og vi vil igen gøre den holdning klar overfor de relevante fanrepræsentanter,” siger Jacob Lauesen og fortsætter:

Utilstedelige bannere
”De bannere, der handler om en meget tragisk sag med mange ofre og pårørende, finder vi helt utilstedelige. Vi har for flere gange afholdt møder med fanrepræsentanter og gjort vores holdning omkring den sag meget klar, mens vores SLO Team løbende har fulgt op omkring det og flere gange lykkedes med deres arbejde for at undgå, at der kom bannere op. Der er intet underholdende i den sag, der har ofre og pårørende, der på ingen måde fortjener at se den slags. Vi vil gøre alt i vores magt for, at det ikke gentager sig,” siger Jacob Lauesen.

F.C. København fortsætter nu samarbejdet og dialogen med de relevante myndigheder og med Brøndby omkring de fremtidige Derby-kampe.