Iørn Uldbjerg

25 år siden: Real Madrid fik revanche, og vi gav den videre til OB

"Når vi nu ikke kan banke OB og få revanche, må vi så banke jer, hvis I lover at tage hjem og banke OB?"

Sådan faldt ordene ikke fra Real Madrid, men tanken er nærliggende, da de inviterede os til venskabskamp i Malaga, hvor de oprindeligt ville have mødt OB - som vi tre dage senere skulle møde i Superligaen!

Kampen kom i stand med ret kort varsel, fordi Real Madrid var kontraktligt forpligtet til at spille et bestemt antal opvisningskampe for et spansk TV-selskab. De spurgte først OB, så de kunne revanchere den forsmædelige Europa Cup-exit i december 1994, men fynboerne takkede nej, og i stedet fik vi tilbuddet.

Harald: Intet unormalt i midtugekamp
”Der er stor prestige i sådan et opgør. Og vi vidste, at vi var på tale til en ny opvisningskamp, efter vores kamp mod Barcelona afslørede aldeles fremragende spanske seertal for halvandet år siden,” fortalte Harald Nielsen til Berlingske inden kampen. Han så ingen problemer i, at vi dermed skulle spille tre kampe på en uge: ”Der er intet unormalt i at spille en midtugekamp, selv om der er Superligarunde i weekenden. Vi gjorde det f.eks. også i pokalfinalen.”

Real Madrid havde allerede sikret det spanske mesterskab to runder før afslutningen, og trods TV kom der ca. 15.000 tilskuere til kampen på Malagas hjemmebane, La Rosaleda, hvilket var  flere, end da Spanien dagen før slog Armenien 1-0 i en venskabskamp i Sevilla!

Landskampen betød dog, at Real-træner Jorge Valdano bl.a. måtte undvære Hierro, Alkorta, Amavisca og Luis Enrique samt Michael Laudrup, som dagen før var med det danske landshold, der slog Cypern 4-0 i Parken.

Real med rutine og talent
I stedet fik flere ungdomsspillere og reserver chancen, bl.a. Raul fra Castillas, som netop havde fået førsteholdsdebut den sæson. Men der var også rutinerede kræfter som Chendo og Manuel Sanchis i forsvaret samt Luis Milla og argentineren Redondo på midten.

Allerede i det første minut havde Per Frandsen et hovedstød på stolpen, men som kampen skred frem, satte Real sig mere og mere på spillet.

De spanske scoringer faldt først efter pausen ved to indskiftede spillere. Efter en time scorede Alfonso Pérez, der kort efter skiftede til Betis, hvor han bl.a. var med i begge kampene, og i løbet af karrieren opnåede han også 38 A-landskampe for Spanien. 2-0-målet kom fra 17-årige Alberto Rivera Pizarro, der ligesom Raul kom fra klubbens ungdomsafdeling, men kun fik en håndfuld førsteholdskampe for kongeklubben.

”Især Redondo kørte godt og grundigt med den københavnske midtbane, bare spørg Giolbas, der var rundtosset længe efter kampen,” griner Diego Tur, der husker kampen som en god og spændende oplevelse efter en turbulent sæson hjemme i Danmark. Vi har desværre ikke vores holdopstilling til kampen, men vi var i hvert fald uden skadede Falch og Højer samt den vordende familiefar, Lønstrup.

Real Madrid fik ikke styret sin fynske revanchelyst, men vi gjorde dem den tjeneste at tage hjem og slå OB om søndagen, hvor tilfældet ville, at vi skulle til Odense.

Torsdag den 8. juni 1995 på La Rosaleda, Malaga. Træningskamp.
REAL MADRID (Spanien)-F.C. KØBENHAVN 2-0 (0-0)
60.: 1-0 Alfonso Pérez
82.: 2-0 Alberto Rivera
15.000 tilskuere

Real Madrid: Santiago Canizares - Chendo, Alberto Marcos Rey, Manuel Sanchis, Nando – Antonio Gomez, Fernando Redondo, Luis Milla, Fernando Morán – Álvaro Benito, Raul.


Til Odense uden noget at spille for
I Odense var vi uden sygdomsramte Martin Johansen og Mukremin Jasar samt skadede Højer og Falch. I stedet blev der for første og eneste gang plads på bænken til den unge KB-ynglingespiller, Bo Almlev.

Mens vi kun havde æren at spille for, kunne OB i teorien stadig nå en UEFA-plads, men var i det mindste sikre på deltagelse i sommerens TOTO Cup, hvilket åbenbart var nok for dem, for de leverede en skuffende indsats mod løverne.

OB startede dog bedst og kom foran efter et kvarters tid ved Ulrik Pedersen, efter at Per Poulsen havde halvklaret et skud fra en helt fri Jens Melvang.

Allerede minuttet efter ramte Carsten V. Jensen dog det fynske træværk, da Michael Schjønberg var uopmærksom, og samme Schjønberg lavede han straffe på Lønstrup, da han var alene igennem og fik selv en ledbåndsskade i situationen, så han kort efter blev udskiftet med UIrik Laursen.

Lønstrup for femte gang i træk
Per Frandsen udlignede på straffesparket, og fra da af overtog vi styringen og spillede i perioder fynboerne ud af banen. Måske havde vi taget noget af det spanske tempo med hjem fra sydens sol, men skarpheden var åbenbart blevet taget i tolden. Vi brændte i hvert fald et hav af chancer, men heldigvis lykkedes det efter en times tid at komme foran, da Michael Johansen fintede sig fri og spillede Lønstrup fri til scoring.

Dermed kom han på tavlen for femte kamp i træk, hvilket til dato er FCK-rekord! Målene faldt endda i en periode, hvor han gik og ventede på at blive far, hvilket også var årsagen til, at han ikke var med i Spanien.

”Jeg har det rigtig godt som offensiv midtbanemand. På et tidspunkt først på sæsonen, ville jeg helst spille libero, men det skyldtes, at min form ikke var helt, som jeg ønskede. Allerede før sæsonstart var det planen, at Mio skulle spille være libero,” sagde han til Ekstra Bladet.

”Lønstrup viste overdådig klasse! Og for en gangs skyld kom vi fra Odense med en sejr,” sagde cheftræner Benny Johansen. ”Vi var spilstyrende i 90 minutter, men vi burde have snøret sækken til i første halvdel af 2. halvleg.”

Lønstrups legestue


Søndag den 11. juni 1995, kl. 15.00 på Odense Stadion. Superliga-slutspil, 13. runde
OB-F.C. KØBENHAVN 1-2 (1-1)
14.: 1-0 Ulrik Pedersen
20.: 1-1 Per Frandsen (straffe)
61.: 1-2 Christian Lønstrup
3.519 tilskuere. Dommer: Steen Pedersen.
Advarsel: Henrik Risom, OB.

F.C. København: 1 Per Poulsen - 2 Ole Tobiasen, 17 Michael Mio Nielsen, 3 Diego Tur - 16 Carsten V. Jensen, 6 Christian Lønstrup, 12 Michael Giolbas, 15 Per Frandsen, 8 Iørn Uldbjerg - 11 Michael Johansen, 9 Rene Tengstedt (77.: 14 Morten Nielsen)

Ikke benyttet: Bo Almlev og 18 Karim Zaza

OB: Lars Høgh, Johnny Hansen, Carsten Dethlefsen, Michael Hemmingsen, Steen Nedergaard, Carsten Hemmingsen (70.: Kenneth Jensen), Henrik Risom, Jens Melvang, Michael Schjønberg (25.: Ulrik Laursen), Ulrik Pedersen, Jess Thorup

Ikke benyttet: Thomas Sørensen