Carlos Zeca og Nicolai Boilesen

Afsked og hyldester i Parken

Søndag eftermiddag var der flere, der blev hyldet i Parken til sæsonens sidste hjemmekamp, der enten med at vi hjemførte det 16. danske mesterskab.

Vi indledte med et overraskende besøg fra en hætteklædt herre, der gik ind midt på banen - og det viste sig at være selveste Carlos Zeca, der var på besøg i København her en uge efter, at han selv stoppede sin aktive karriere nede i Panathinaikos.

Carlos Zeca
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport

 

Carlos Zeca
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Zeca havde en hvid Boilesen-trøje på under den sorte hættetrøje, og netop Boilesen og Kevin Diks sagde vi også farvel til inden kickoff. Diks kan nå en kamp mere på torsdag, inden han skifter til Gladbach, mens Boilesen helt stopper karrieren.

>> Bliv klædt på til Guld i Fanshoppen

Karina Danielsson, Nicolai Boilesen og Sune Smith-Nielsen
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport

 

Karina Danielsson, Kevin Diks og Sune Smith-Nielsen
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


Froholdt Årets Spiller
Fanklubbens medlemmer valgte Victor Froholdt som Årets Spiller, og det forstod man jo godt - bare se på den vanvittige præstation, han leverede i den afgørende kamp i går! 

Inden kickoff fik han også overrakt endnu en pris for Månedens Unge Spiller, og Brian Riemer har givetvis planer om, at han ikke skal på sommerferie lige med det samme!

F.C. Københavns Fanklub kårede Victor Froholdt til Årets Spiller
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport


I pausen fik vi også sagt ordentligt farvel til Orri Óskarsson, der skiftede til Sociedad lige inden transfervinduet lukkede i august.

Orri Óskarsson
Foto: Lars Rønbøg, FrontzoneSport