Dagsdato
FCK's officielle website

Countdown to KickOff
Countdown to KickOff
FC Spartak Moskva vs. FCK
Countdown to KickOff
Træningskamp  7 feb. 2012 kl. 19:00
1 F.C. København 39
2 FC Nordsjælland 35
3 FC Midtjylland 30
4 AC Horsens 29
5 AGF 29
6 Silkeborg IF 26
7 AaB 26
Dommerne

Det er ikke engang fem måneder siden, at F.C. Københavns spillere sidst stiftede bekendtskab med onsdagens dommer, Selçuk Dereli, for han var også UEFA’s udvalgte da Manchester City slog F.C. København med 2-1, og dermed var med til at sætte punktum for en fin europæisk sæson. Vender man den om, så var Selçuk Derelis sidste internationale opgave selvsamme kamp, så gensynet bliver altså kick-off for både F.C. København og Selçuk Dereli på en ny og forhåbentlig god international sæson.

 

Af Jan Eliassen

Forårets nederlag til Manchester City var ikke noget der kunne bebrejdes tyrkiske Selçuk Dereli, for han dømte en udmærket kamp, og kunne måske have dømt straffe til City i en situation hvor Zanka vistnok havde hånd på bolden – men Selçuk Dereli lod heldigvis spillet fortsætte. Ikke alt gik med F.C. København i City-kampen, for han fik givet to kort i kampen, og begge tilfaldt F.C. København. Thomas Kristensen fik gult kort i første halvleg, og Oscar Wendt fik et magen til midt i anden halvleg. Men som sagt, en godkendt præstation af den tyrkiske dommer, og skal man give nogen skylden for, at det blev City der gik videre for fem måneder siden, så må det være Craig Bellamy, der scorede begge City’s mål.

 

Siden kampen mod Manchester City har Selçuk Dereli været i aktion syv gange i den tyrkiske Superlig, og hvor det i Machester blot blev til to gule kort i hele kampen, så har han været lidt mere ivrig hjemme i Tyrkiet. I de syv kampe har han uddelt ikke mindre end to røde kort og 39 gule kort, og specielt i sæsonens sidste kamp var Selçuk Dereli flittig til at vifte med kortene, da det i opgøret mellem Buyuksehir og Kayserispor blev til syv gule og et rødt kort. Så med tanke på, at der forhåbentlig venter mange europæiske kampe i år – med mulighed for karantæne ved for mange kort - så vil det være en fordel, hvis det denne gang bliver F.C. Københavns modstandere der får alle kortene – og ikke de hvidklædte Løver.

 

Kampen i februar var for øvrigt blot anden gang F.C. København havde en tyrkisk dommer i en europæisk kamp. Første gang var i sæsonen 1998/99, da F.C. København spillede 1-1 på Stamford Bridge mod Chelsea FC. Så efter et nederlag og en uafgjort i de to første kampe med tyrkisk ophavsmand, og med tanke på alle-gode-gange-tre, så skulle der være gode muligheder for en sejr på onsdag.

 

De øvrige udpegede officials til onsdagens kamp er Mustafa Emre Eyisoy og Volkan Narinç som liniedommere, mens kampens fjerdedommer er Tolga Ozkalfa. Alle tre er fra Tyrkiet. Derudover er polske Stanislaw Speczik UEFA’s delegerede til kampens, og så er østrigske Horst Brummeier udpeget til at være kampens dommerobservatør.

 

Facts om Selçuk Dereli

Dommer Selçuk Dereli kommer fra bydelen Andirin i den forholdsvis store by Kahramanmaras i det sydlige Tyrkiet. Han er født den 6. juni 1969, og der gik ikke mange år før han havde gang i fodbolden. Han har selv spillet for de to klubber Ýçelspor og Mersin Camsporda, men om det var manglen på talent – eller en skade – der gjorde, at han kun 20 år gammel valgte en karriere som dommer, skal være usagt. Ved siden af dommergerningen er han uddannet på universitet i Adana, og arbejder i dag som gymnastiklærer – og på hjemmefronten er han gift og har to børn.

 

Selçuk Dereli har været national dommer siden 1989, først i de lokale regionsturneringer, men siden hen på højere og højere niveau – og siden 1996 har han dømt i den bedste tyrkiske liga, Superlig. Efter syv år som dommer i Superlig blev han så også FIFA-dommer, hvilket han altså har været siden 2003.

 

>>>>> besøg dommer Selçuk Dereli’s egen hjemmeside

 

 

 

Kilde: www.worldreferee.com og www.nipserstat.dk

 

 

KB Parken B1903
CMS - Content Management System By SiteLoom